Horké léto v kočárku?

V letních obdobích a obzvláště ve dnech velkých veder se všichni snažíme nějak ochladit nebo se alespoň schovat do stínu. V případě, že se musíte pohybovat rozpálenými ulicemi měst, můžete občas vidět, jak ve snaze navodit stín, je kočárek s dítětem uvnitř překrytý plenou. Bohužel tímto způsobem ochrany maminky způsobují více škody než užitku a nevědomky tak mohou miminku ublížit. Jak vhodně děti v kočárku chránit přes sluníčkem???

Když jdete na procházku a sluníčko vysoko na obloze svítí přímo na miminko, které zavírá oči a ošívá se, každý asi sáhne po nějaké cloně (plence, šátku), která paprsky odkloní.  Bohužel opak je pravdou. Na miminko sice nesvítí přímé paprsky, ale také v kočárku neproudí žádný vánek a okolní teplota se začne nebezpečně zvyšovat. Dnes a denně během teplých dnů vídám řadu maminek, které v nejlepším úmyslu přehodí plenku přes kočárek a vydají se na pochůzky. Někdy plenka přes kočárek jen vlaje a dopřává alespoň malý vánek, někdy je však plena na pevno fixována kolíčky, aby se z větříku miminko asi nenachladilo.

 woman 450187 1920

Během testování švédských vědců bylo zjištěno, že teplota v úplně zakrytém kočárku je mnohonásobně vyšší než v kočárku nezakrytém. Teplota  díky snížené cirkulaci vzduchu rychle a nebezpečně stoupá, stejně jako jako třeba v autě. V nezakrytém kočárku bylo naměřeno 22,8 stupně Celsia, zatímco v zakrytém po půlhodině vystoupala teplota až na 33,8 stupně a po hodině na 37,7 stupně. Určitě si umíte představit, že taková vysoká teplota bez vánku je nepříjemná nám dospělým, natož pak malému miminku, které ještě plně neovládá termoregulační procesy. V případě, že miminko pobývá v navětraném prostředí delší dobu hrozí přehřátí, dehydratace nebo úžeh.

ODKAZ NA NÁZORNÉ VIDEO

 

Jaké jsou možnosti v ochraně před slunečními paprsky?

Nejlepší možností je vybrat k pobytu venku už předem zastíněné místo. Ideální je procházka v lese kolem potůčku,která poskytne vlažné prostředí,stín a klid a starší dítka se zabaví třeba házením kamínků. Ve městě je to o něco složitější, ale mnohde jsou krásné parky a jiné zastíněné plochy.  Jelikož je však někdy potřeba se přece jen přesunovat a paprskům se vyhýbá těžko, ocenila jsem klasické kočárkové slunečníky, které lze na kočárek připevnit.

ABC Design slunecnik na kocarek 2019 d1

 

V horkých dnech je důležité dbát i na vhodné, prodyšné oblečení miminka. A nezapomeňte občas vybalit dítko z plenky. Pokud zajistíte okolí savou podložkou, která pojme případnou nehodu, nic nebrání mít dítko úplně na volno a větrat.

 

cool 1563871 1920

Stejně tak je nutné dbát na pitný režim a to jak u dětí kojeným tak i u těch se se již nekojí. Kojeným dětem však nění třeba podávat vodu nebo čaje, pouze stačí nabídnout kojení častěji. V mléku je dost tekutin, které bez problémů zajistí správnou hydrataci.

child 953703 1920