Těhotenství je pro ženské tělo jedna velká změna. Změny jsou to jak fyzické, tak i psychické. Vaginální výtok je jedna z tělesných změn, o které se příliš hlasitě nemluví.
Vaginální výtok se dá označit jako „v těhotenství běžný“. Je však třeba zpozornit, pokud začne měnit svůj vzhled. Výrazné změny v podobě výtoku mohou značit např. infekci. Běžného výtoku není třeba se obávat. Ženy se někdy zdráhají na toto téma mluvit se svým gynekologem, je proto výhodou mít k dispozici i porodní asistentku, která jakožto žena má mnohé zkušenosti.
Jak to vlastně vypadá?
V běžném případě má vaginální výtok během těhotenství spíše řídkou konzistenci, jasně nebo mléčně bílou barvu a je bez zápachu. Odborný název pro vaginální výtok je leukorea. Běžný vaginální výtok v těhotenství byste se neměla snažit řešit pomocí např. menstruačních tamponů nebo kalíšků, které by mohly vést spíše k rozvinutí bakteriální infekce. Uškodit může i přespříliš častá hygiena mýdlem nebo sprchovými gely, které narušují poševní mikroflóru. Nejlepší a nejelegantnější řešení je v tomto případě použití neparfemovaných slipových vložek a s přihlédnutím k ekologii klidně i textilních, opakovaně pratelných.
V obecné rovině by se dalo říci, že výtok v těhotenství je pouze silnější verzí běžného výtoku a to z důvodu působení hormonů a většího prokrvení v oblasti pohlavních orgánů. S postupujícím těhotenstvím se může jeho tvorba zvyšovat, po porodu se však sama zase sníží.
Když je problém...
V době těhotenství se u ženy může objevit i výtok, který značí problém. Nejčastěji bývá způsobený infekcí a určitá část žen je k tomuto v těhotenství více náchylná. Vzhled takového „problematického“ výtoku vypadá kašovitě s hrudkami, má nažloutlou nebo nazelenalou barvu, více či méně zapáchá a většinou jej doprovází zarudnutí v oblasti rodidel a svědění.
Nejčastěji se jedná o infekci kvasinkovou, tedy kandidózu. Tato forma infekce se dá většinou pohodlně řešit volně prodejnými prostředky v lékárně. Mým oblíbeným přírodním receptem je sedací lázeň s jablečným octem. Tuto proceduru stačí párkrát zopakovat a je po problému. Pokud se však stav nelepší je vhodné navštívit lékaře. Žena by rozhodně nikdy neměla užívat léčiva na předpis bez vědomí lékaře jen proto, že to třeba kamarádce fungovalo.
Počínající infekci lze někdy zažehnat také probiotickými nebo boraxovými globulemi s aplikací do pochvy. Kvasinkovou infekci většinou nedoprovází žádný silný zápach, na rozdíl od trichomoniázy nebo bakteriální vaginozy, které však už potřebují speciální léčbu a léky na předpis.
Tak jako tak je vhodné dbát o zdravou sliznici v oblasti porodních cest, a to právě z důvodu, že brzy již tudy bude procházet vaše miminko. Časté infekce v těhotenství způsobují vysychání a křehkost poševní sliznice, která potom může být mnohem snadněji u porodu poraněna. Včasné přeléčení infekce je před porodem opravdu důležité.
Další tipy a návody na léčbu mykozy
Antimykózní čaj
Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného badyánu, 1 lžičku nadrcených hřebíčků, půl lžičky skořice, 1 lžičku anýzu, 1 lžičku semen fenyklu, 1 lžičku šalvěje, 3 dl vroucí vody
Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut odpočívat. Po uplynutí této doby přecedíme. Tento čaj popíjíme 2× denně po dobu 6 týdnů. Denně musí být čerstvě připravený.
Bylinková sedací koupel
Tato procedura je výborná při všech vaginálních potížích. Dezinfikuje sliznice, odstraňuje pálení a svědění. Přináší opravdovou úlevu.
Potřebujeme: 3 lžíce drcené dubové kůry, 1 lžíci květů heřmánku, 0,5 litru vroucí vody, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou)
Postup: Bylinky i sůl přelijeme půl litrem vroucí vody a vše necháme 30 minut odpočívat. Poté přecedíme, nalijeme do vaničky, doplníme vlažnou vodou a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 1× denně po dobu 5 dní.
Slaná sedací koupel
Potřebujeme: 2 hrsti mořské soli, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou)
Postup: Sůl nasypeme do vaničky, vše doplníme teplou vodou a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 1× denně po dobu 5 dní.
Octová sedací koupel
Potřebujeme: 1 dl kvalitního jablečného octa, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou
Postup: Ocet nalijeme do vody ve vaničce a do vzniklé lázně si na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 1× denně po dobu 5 dní.
Kdy vyhledat lékaře?
Určitě v případě, kdy se léčba kandidozy nedaří zdárně v domácích podmínkách řešit. Dalším případem, který v těhotenství občas nastane je špinění nebo zakrvácení. Špinění nebo slabé zakrvácení bývá dost časté, a to především po vaginálním vyšetření u gynekologa nebo po pohlavním styku. V obou případech může dojít k podráždění silně překrvené sliznice, která pak snadno zakrvácí,ale nejedná se o nic vážného. V případě jakéhokoli krvácení nebo špinění je však vhodné VŽDY nasadit slipovou vložku, abyste měla o množství krve přehled. V případě, že je krvácení silnější a je doprovázeno bolestmi je vhodné okamžitě vyhledat lékaře.
Syndrom plačící dělohy
Ke konci těhotenství výtok začíná být více vodnatější. Často se stává, že když žena déle leží a náhle se postaví, má pocit jako by jí uniklo větší množství tekutiny. Ženy tuto tekutinu mnohdy zaměňují za to, že jim uniká moč. Popřípadě se vyděsí, že jim odtéká plodová voda. Pokud máte pocit, že z vás vyteklo více tekutiny je vhodné si jako první dát vložku. Ideálně takovou tu velkou, porodnickou vložku bez gelových proužků, a poté trochu pochodit. Pokud by se jednalo o plodovou vodu, bude během pohybu a chůze voda pořád postupně více či méně odtékat. Pokud se tak neděje, můžete si oddychnout a jedná se s největší pravděpodobností a „syndrom plačící dělohy“. Tento fenomén je způsoben tím, že v poloze v leže se výtok v pochvě sbírá a po vzpřímení najednou vyteče.
Pohodlnou variantou je, když má žena k dispozici porodní asistentku, se kterou může bez starostí konzultovat všechny svoje pocity a vjemy. Porodní asistentka bývá i vybavena detekčním roztokem k rozpoznání plodové vody a dokáže Vám vhodně poradit další postup.
Pár zásad
Pro eliminaci potíží v těhotenství se vyplatí znát a dodržovat několik zásad. Například je to dostatečné otírání po WC ve směru ke konečníku, nošení čistého bavlněného prádla popřípadě prádla s přídavkem stříbra, vyhnout se nošení těsného oblečení, bublinkovým koupelím, parfemovaným toaletním papírům nebo vložkám.