Běžně se o ní mluví jako o „mateřské“, odborně se nazývá Peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Nárok na ni má rodič, tedy matka nebo otec. Pokud jsou splněny všechny náležitosti a podmínky je pobírána během prvního půlroku života dítěte. Je důležité si „mateřskou“ neplést s „rodičovskou“ tedy rodičovským příspěvkem, který na mateřskou obvykle plynule navazuje.
Žena na mateřskou dovolenou nastupuje 6 – 8 týdnů před vypočítaným termínem porodu a obvykle trvá 28 týdnů, v případě vícečetného těhotenství pak 37 týdnů. Celková výše „mateřské“ je určena výší příjmů, které měla žena před otěhotněním. Obecně lze říci, že jde o 70% platu, přičemž je nastavena maximální horní hranice (pro rok 2019 je stanovena hranice 34.620,-).
V případě, že se dítě narodí před plánovaným nástupem na mateřskou dovolenou automaticky se počítá 28 týdnů ode dne porodu. Pokud žena pracovala až do termínu porodu a na mateřskou nenastoupila je jí počítána délka mateřské na 22 týdnů, kdy těch 6 týdnů před porodem prakticky „propadne“.
Na peněžitou pomoc v mateřství jak matka, tak i otec. Samozřejmě na místo ní. Není možné, aby dávku pobírali oba. Otec však nemůže PPM pobírat dříve než po uplynutí šestinedělí, přičemž podmínky pro čerpání jsou pro otce stejné jako pro matku. Otcové se na mateřské dovolené objevují velmi zřídka, zatímco na rodičovské dovolené už to není zdaleka vyjímkou.
Jak o mateřskou požádat?
Peněžitou pomoc v mateřství má na starost Správa sociálního zabezpečení a to jak pro ženy zaměstnané tak i pro OSVČ. Podmínky však stejné nejsou.
Zaměstnané ženy potřebují, aby jejich obvodní gynekolog vyplnil „žádost o PPM“, kterou odevzdají na personálním oddělení své firmy. Naproti tomu podnikatelky podají svoji žádost přímo na Správu sociálního zabežpečení.
\nárok na mateřskou dovolenou má pouze žena, která byla před nástupem na mateřskou plátcem nemocenského pojištění. V zaměstnaneckém poměru nemocenské pojištění hradí zaměstnavatel. Je zde i ochranná lhůta 180 dní po skončení účasti na nemocenském pojištění, například kvůli propuštění. Současně je nutné splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění minimálně 270 dní před nástupem na PPM.
Ženy podnikatelky
V případě žen, které samostatně podnikají je platba nemocenského pojištění dobrovolná a zdaleka ne všechny ženy tak činí. V žádném případě nestačí se k nemocenskému pojištění přihlásit až v případě, že žena otěhotní nebo krátce před tím. I zde zůstává podmínka účasti na nemocenském pojištění minimálně 270 dní během 2 uplynulých let před tím, než žena začne PPM čerpat. Pokud žena tyto podmínky nesplní, například proto, že nemocenské pojištění neplatila, může si vybrat variantu okamžitého čerpání rodičovského příspěvku. V tomto případě si však nemůže zvolit výšku vyplácení dávky a automaticky nastupuje na delší, tedy 4letou variantu.
Všechny potřebné informace i náležité dokumenty získáte na úřadu Správy sociálního zabezpečení ve vašem okolí.