Osobně i pracovně se snažím ve svém životě mít stále kontakt s přírodou, protože přílišné přetechnizování nás odvádí pryč z našeho těla a právě spojení s tělem je u porodu velice důležité. Je na to třeba stále myslet.
Jemná a voňavá metoda, s velkou silou
Jako porodní asistentka jsem si bylinnou napářku a její účinky velice oblíbila. A protože textů a článků najdete mnoho, popíšu zde jen svoje poznání a zkušenosti pro TY z vás, které o metodě napařování uvažují.
O metodě napařování jsem se prvně dozvěděla z knih porodní báby Ingeborg Stadelmann, která zde popisuje napařování pomocí senných květů. A o dalším využití pak ze stránek www.steamy.cz, které všem doporučuji pročíst, popřípadě kontaktovat autorku Mgr. Moniku Valovou – moc sympatickou a milou to ženu a zároveň žákyni zahraniční lektorky Keli Garza ( www.steamychick.com).
Díky přednášce, kde Monika se svým tématem bylinné napářky vystoupila v rámci III.konference České komory porodních asistentek z 1.6.2019 v Ostravě, se bylinná napářka dostává do pole širšího využití těhotnými ženami, včetně začlenění do péče porodnic.
Bylinná napářka využívá mnoha účinků, ty hlavní jsou – teplo, zvlhčení, uvolnění a vůně. Během mé práce porodní asistentky, a to ať už v soukromé činnosti nebo v porodnici, mohu vidět téměř denně její pozitivní účinky. Popravdě jsem se ještě osobně s žádnou špatnou reakcí nesetkala. Ale i zde je třeba naslouchat svému tělu a v napařpvání neprokračovat, pokud to ženino tělo nesnese.
,,Nahřátí a uvolnění tak může suplovat řadu klasicky používaných lékových skupin, jako jsou analgetika, spasmolytika nebo třeba i částečně oxytocin na podporu stahů."
Jak to funguje
V přeporodní napářce jde především o nahřátí a uvolnění. Ve své základní podobě, a to i za použití čisté vody, má důkladné a hluboké nahřátí svalů v oblasti pánevního dna na ženu příjemný vliv. Obzvláště pak po několika hodinách silných, bolestivých kontrakcí u porodu je to určitý druh relaxace stejně tak, jako při poslíčcích v těhotenství.
Pokud přidáme byliny, můžeme požadovaný účinek ještě zlepšit o jejich sílu a zároveň využívat aromaterapeutických účinků. Byliny se maličko liší pro těhotenství, kdy používáme spíše ty uvolňující a pro dobu po termínu nebo u samotného porodu, kdy využíváme byliny s tonizačními účinky. Je výhodou, pokud žena zná napařování již z těhotenství a sama si „vychytá“ pro sebe nejlepší způsob i pozici.
Účinky napařování v těhotenství a u porodu
- Prohřívá
- Zvlhčuje
- Zkracuje děložní čípek
- Uvolňuje svalový spazmus
- Uvolnujě porodní cesty
- Zmírňuje bolest
- Prokrvuje – zvyšuje cirkulaci látek v krvi (kyslík a hormony)
- Podporuje efektivní činnost kontrakcí
- Je močopudná – odvádí odpadní látky z těla, spontánní vymočení poskytuje více prostoru pro polohu miminka
- Menší míra využití tišících léků na bolest
- Zaměření pozornosti na sebe
V těhotenství
Napářka uvolňuje, zvlhčuje a mimo jiné má i vliv na přípravu a změkčení porodních cest. Proto je doporučeno napářku používat až od 38. týdne těhotenství, a to jednoduše proto, že kdyby porod začal, miminko už bude pro narození dost zralé.
Před termínem porodu si ženy napařování dopřávají dle své chuti, obvykle 2-3x za týden, po termínu porodu (po 40.tt.) už libovolně, často i 2x denně. Pravidelné napařování může výrazně pomoci v době, kdy je těhotenství již v pokročilé fázi a na prohlídkách v porodnici se čím dál častěji začínají zmiňovat o termínu k VYVOLÁNÍ PORODU.
V domácích podmínkách záleží na vašich možnostek, místu a pomůckách, které k napařování využijete. Na stránkách www.steamy.cz se dozvíte řadu praktických rad a možností, které já zde popisovat nebudu. K napařování můžete použít skládací stoličku, vyrobenou židli, hrnec se speciální chemicky neupravenou deskou nebo wc.
Délka napařování je opět individuální. Pro některou ženu je snesitelných a příjemných 10 min a delším časem by se trápila, tak si to přizpůsobí sobě. Některá žena vydrží sedět „dokud TO hřeje“.
V těhotenství je také výborné kombinovat bylinnou napářku a cvičení s pomůckou Aniball. Ženy potvrzují, že po důkladném prohřátí jim jde cvičení s pomůckou aniball mnohem snadněji a díky uvolnění dosahují lepších výsledků, což je i psychicky uklidní.
U porodu
U porodu využívám napářku velmi často a jsem přímo svědkem krásných účinků, které tato jednoduchá metoda má.
Její využití je opravdu široké. Používám ji, když je porod v začátku, kontrakce slabé nebo když odteče plodová voda a delší dobu se nic neděje. Po napářce sáhnu pokud jsou kontrakce silné a bolestivé, ale porodní cesty jsou pevné a nepoddajné a běžně by se sáhlo po medikaci spazmolytiky. A napářku vyzkouším i pokud u porodu nastane delší pauza, kdy se nic neděje.
V porodnici je použití improvizované, protože nemáme k dispozici plotýnku na vaření bylin a mnohdy ani vhodné pomůcky. Nicméně i tak zaznamenávám velké úspěchy. Nejčastěji využívám byliny v lázeňském balíčku z balení VOŇAVÝ POROD právě od www.Steamy.cz, které následně využiji i k chránění hráze, případně volně smíchané byliny z vlastní směsi.
Napářku zatím nejraději dělám v rámci porodnice na wc, kde se žena umí bezpečně uvolnit, včetně svěračů a nemá žádné obavy. Z důvodu bezpečnosti vykládám WC mísu látkou, aby nebyla miska s horkou vodou v přímém kontaktu s porcelánem. Popřípadě je možné použití i třeba v kleče s podložní mísou, ale s důrazem na bezpečnost ženy. Jak bylo řečeno, nemáme k dispozici plotýnku a byliny tedy není možné provařit. Lázeňský balíček tedy zaliji vodou z varné konvice a čekáme na přijatelnou teplotu.
Žena se v klidu a šeru posadí nad snesitelně teplou páru (cca kolem 60 stupňů), kterou nechá stoupat a nahřívat kůži, oblast hráze i pochvu. Příjemné teplo dovolí ženě se uvolnit a povolit stažení svalů. Už jen toto uvolnění z „pohotovostní stavu“, kdy jsou všechny svaly napjaté, jako struny, velmi pomáhá. Potom ženám radím, aby si daly svoji ruku na oblast podbřišku a plných dechem se do své dlaně nadechovaly, jako by tam měly nafukovací balonek.
DECH je dalším důležitým pomocníkem při uvolnění. Proudící vzduch okysličuje svaly a v neposlední řadě také miminko, které v děloze čeká, až bude vše připraveno. Dostatečný, klidný dech a uvolnění předchází nejčastější porodnické koplikaci – hrozící asfyxii plodu, tedy nedostatku kyslíku.
Jakmile je pára snesitelná a žena v klidu a pohodlně sedí, přikrývám ji kolem dokola dekou, aby pára nevyprchala. Teplo z páry se tedy dostává i k podbřišku a bedrům. Důležitou součástí je i úprava prostředí. Zhasnout všechny ostré zářivky a nechat jen šero, klid, případně klidnou hudbu. Žena sedí a odpočívá. Kontrakce často po chvíli změní svůj charakter a nechají ženu odpočinout a uvolnit. Jsem přesvědčená, že právě v tomto momentu dochází k těm úžasným účinkům – porodní cesty, které se tak dlouho nechtěly otevřít jsou najednou připravé pustit miminko, slabé kontrakce zesílí...
Je pravda, že ne vždy stačí u porodu napářka pouze jednou. A tak ji podle potřeby a podle vývoje celkové situace opakujeme. Bylinná napářka funguje za předpokladu, že je miminko k porodu vhodně uloženo a jedinou zábranou je přílišné napětí a ztuhlost svalů. Pokud porod ani přesto nespěje ke zdárnému konci je možné, že je potíž právě v poloze miminka.
Přeji všem ženám porod v uvolnění a dostatek vnitřního klidu a podpory. Protože na porodním zážitku opravdu zálěží.
S pozdravem Anna