Někdo je miluje a někdo je nesnáší.
Jde o neuvěřitelně výživnou potravinu, která je bohatá na celou řadu důležitých minerálů a dalších látek. Má také antibakteriální účinky, podporuje správnou činnost ledvin, mozku, střev a dalších orgánů. Mezi známé babské rady patří i její vliv na porodní práci a rychlejší porod, což je přesně něco, co v těhotenství hledáme a potřebujeme. O co se jedná?
Datle
Znovu opakuji, že někdo je miluje a jiný nesnáší. Pravdou je, že jsou vážně dost sladké a i já jsem potřebovala chvilku času na přivyknutí, protože na mě jsou sladké až moc. Propašovat je do smoothie, ovesné kaše nebo do pečení ale nebyl žádný problém.
Dnes přibývá žen i mužů, tedy rodičů, kteří hledají nejrůznější informace a možnosti, jak dosáhnout pozitivní porodní zkušenosti. A pokud tomu můžeme pomoci něčím sladkým, tak proč se nechat pobízet.
O účincích datlí a jejich vlivu na porodní práci bylo sepsáno dokonce několik studií. Znamená to, že účinky jsou natolik zřejmé, že je možné je měřit či jinak hodnitit. Jako třeba nejnovější meta-analýza Vliv konzumace ovoce v pozdním fázi těhotenství na průběh porodu z roku 2021. Ostatně v posledních letech bylo publikováno několik prací, které vliv konzumace datlí ve 3.trimesru sledovaly a plyne z nich, že mají velký přínos pro hladší porod. Tyto studie byly zaměřeny především na zdravé ženy s bezproblémovým jednočetným těhotenstvím.
Mohou datle vyvolat porod?
I když by si to přály ženy i jejich pečovatelé ( porodní asistentky, gynekologové-porodníci), tak bohužel neexistuje zatím žádná zaručená a ověřená potravina, která by porod uměla spustit. V takovém případě by se totiž nemuselo vyvolávat pomocí syntetických léků, ale stačil by zkrátka recept na výborné špagety a bylo by.
Přesto však ženy, které pravidelně jedí datle mají menší pravděpodobnost, že se jejich porod bude vyvolávat. Receptů, jak datle používat a zpracovat je celá řada. Výborné mohou být jako energetické kuličky k porodu, které lze zamrazit a v akci vytáhnout.
RECEPT NA RAW KULIČKY
Ingredience:1 hrnek vypeckovaných datlí nebo datlové pasty, 1 hrnek semínek nebo ořechů (třeba slunečnicová, dýňová, lněná, sezam, mandle, vlašské) půl až 1 hrnek strouhaného kokosu, skořice nebo kurkuma, citronová šťáva
Postup:
*Datle spaříme horkou vodou a necháme 10 min odstát
*Mezi tím na suché pánvi opražíme semínka a ořechy
*Ořechy a semínka rozmixujeme do sypké směsi a pak pokračujeme ještě chvíli, než se začne uvolňovat tuk, díky čemuž směs zvlhne
*přendáme do mísy a připravíme k mixování datle spolu s trochou vody
*vzniklou pastu smícháme s ořechy a přidáme skořici či kurkumu, dle chuti
*kuličky tvoříme mokrýma rukama a obalujeme v kokosu
Datle patří v některých zemích (Asie, části Afriky) k tradičním surovinám, které ženy v těhotenství a u porodu konzumují. Předpokládá se, že datle mají vliv na oxytocinové receptory v děloze a díky tomu jsou kontrakce efektivnější. Datle obsahují zvýšené množství vápníku, hořčíku, zinku a vitamínu A. Právě množství vápníku souvisí se zvýšenou citlivostí oxytocinových receptotů dělohy. Vysoký obsah přirozeného cukru zase zvyšuje výdrž a energii, čímž jsme si odpověděli, proč jsou datle vynikající svačinkou právě k porodu a proč je jako porodní asistentka ráda doporučuji.
Pokud ženy jedli denně 60 – 80 g datlí od 36.tt po dobu cca 20 dnů, byly zaznamenány následující benefity. (sledováno zde)
Benefity při konzumaci datlí
• zaznamenáno bylo méně indukcí porodu
• dochování vaku blan v časné fázi porodu (vak blan snižuje *riziko zavlačení infekce, *dítě se muže snadněji polohovat pro vstup do pánve, *je chráněna hlavička před velkým tlakem)
• kratší I.doba porodní (dilatace probíhala rychleji a nebylo za potřebí léků)
• zkrácení aktivní fáze porodu
• snížení poporodního krvácení (jedna studie prokázala významně nižší krvácení, než u skupiny po podání syntetického oxytocinu).V posledních letech se hovoří i o souvislosti poporodní deprese v návaznosti na podání oxytocinu (ZDE)
• pokud máte rizikové faktory pro preeklampsii (studie z 2019 prokázala), že konzumace 7 datlí denně snižuje riziko hypertenze (vysokého krevního tlaku)
Kolik jich musím sníst?
Tohle je samozřejmě nejčastější otázka vždy, když o datlích a jejich účincích mluvíme s ženami. Doporučených cca 70 g odpovídá asi 4 velkým datlím bez pecky. Datlí je asi přes 200 druhů. Nejznámější jsou druhy Medjool, Deglet, Mazafati.
A co když mám těhotenskou cukrovku?
Pokud vám byla diagnostikována těhotenská cukrovka (GDM), možná máte obavy, jak to s datlovými benefity bude u vás, když musíte přísně hlídat stravu.
Pokud je váš těhotenská cukrovka (GDM) dobře kompenzovaná a daří se vám držet stabilní hladinu krevního cukru díky dietě a cvičení (má významný vliv na managment krevního cukru), pak je možné zkusit datle postupně přidávat ke stravě a sledovat jejich vliv. Ze zkušenosti datle některým ženám vůbec nedělají problémy, jiným ale ano, podobně jako třeba jiné potraviny. Hodně má vliv i denní doba, kdy datle jíte. Je tedy třeba zkoušet a sledovat souvislosti.
Zaznamenali jsme, že pokud do stravy přidáte více bílkovin a tuků, zpomalí se uvolňování glukozy do krve. Je tedy možné do receptu na RAW datlové kuličky přidat více ořechů. Podle Millera et al mají datle glykemický index 35,5 – 47,2 což je velmi podobné jako u jablek, banánů či pomeranče.
Výzkumy také zjistily, že ne vždy záleží jen na tom CO jíte, jako spíš na tom, KDY to jíte a KOLIK toho jíte. To totiž samo o sobě může dost ovlivnit hladinu glukozy v krvi i citlivost na inzulín. Například bílkoviny a zelenina před sacharidy, snižují hladinu glukozy. Takže můžete zkoušet malinko experimentovat.Tato menší úprava v pořadí toho co jíme se projevila i v pilotní studii u diabetiček II.typu, kde konzumace bílkovin a zeleniny 15 min před sacharidy snížilo hladinu glukozy po jídle o 28,6 %.
Protože jsem ale porodní asistentka a ne diabetolog nebo výživový poradce, bude lepší vše konzultovat přímo s odborníky na diabetes. Občasné skoky v hladině cukru nejsou velký problém. Starosti nám dělá trvale zvýšená hladina, která s sebou nese určité rizika pro dítě i matku.
Třeba vás inspiruje i následující příběh:
Příběh Heleny:
Když mi byla zjištěna těhotenská cukrovka, byl to pro mě velký šok. Obávala jsem se rizik s tím spojených, velkého miminka a hrozícímu vyvolávaní porodu. Když jsem si ale nastudovala další informace, zjistila jsem, že to vlastně vůbec nemusí být konec světa nebo konec mého snu o přirozeném porodu. Hladiny cukru jsem bez potíží držela na uzdě díky kvalitní a vyvážené stravě a také díky pravidelným několika kilometrovým procházkám. V závěru těhotenství jsem chtěla získat i benefit z datlí a tak jsem se dala do zkoušení. Postupně jsem zjistila, že 3ks datlí mi nedělají žádné potíže, když je sním k snídani s avokádem, sýrem a vejcem. Po 1 hodině po jídle byly hladiny v normě. Po zbytek dne už jsem držela svoje sacharidy velmi nízko.
Konstatování Jany:
Zvládla jsem v pohodě pravidelně jíst 3 malé datle denně. Vždy jsem si k nim dala hrst mandlí a hladiny cukru byly v pořádku.
Vzhledem k tomu, že je stále zažitý velký tlak na včasné (v termínu) ukončení těhotenství v případě gestačního diabetu, a to i přes to, že je dobře korigován, je konzumace datlí určitou možností, jak snížit případné komplikace s otevíráním porodních cest atd.
Takže?
Takže zpět k původní otázce – pomáhá konzumace datlí v těhotenství usnadnit porod? Pokud vycházíme z toho, že konzumace datlí sníží pravděpodobnost vyvolávání porodu, čímž se automaticky snižuje i nutnost využít léky od bolesti nebo nepřetržitého monitoringu,atd….snižuje riziko předčasného odtoku plodové vody a vstupu případné infekce….snižuje riziko poranění hráze….snižuje nutnost podání léků na urychlení porodu a s tím související komplikace….Když sníte pár datlí, budete se rychleji dilatovat a méně krvácet. Takže za mě je odpověď ANO.
Budu ráda za vaše osobní zkušenosti s datlemi v těhotesntví a při porodu.
Seznam článků a studií:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1550830720302019
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5310833/
https://brief.land/semj/articles/69207.html
https://www.hindawi.com/journals/bmri/2019/2917895/
https://www.nature.com/articles/1601565
https://diabetesjournals.org/care/article/38/7/e98/30914/Food-Order-Has-a-Significant-Impact-on