Zda v těhotenství můžete jít k vodě je otázka velmi častá, a to především v letních měsících.
Pokud jste v průběhu života aktivní a fyzická námaha vám není cizí, není většinou důvod s tím přestávat ani v těhotenství. Plavání a pobyt ve vodě je totiž příjemný a přirozený, a tak není třeba se těmto radovánkám vyhýbat, tím spíše v letních vedrech.
Samotné plavání je výborná kondiční aktivita k posílení svalů. Voda nadnáší a odlehčuje rostoucí bříško, což působí příjemně nejen na tělo, ale i na psychiku. Klidná žena, která si svoje těhotenství užívá a zároveň vnímá signály svého těla, může v těhotenství dělat téměř cokoli.
Plavání v těhotenství má samozřejmě svá specifika. Je to spíše relaxační záležitost k protažení a uvolnění celého těla spolu s nácvikem dechu, nikoli plavecký maraton na vzdálenost a čas. Právě dech a určitá fyzická kondice je důležitá nejen pro zdárné zvládnutí těhotenství, ale především pro porod.
Pokud vás plavání v těhotenství zajímá a je vám příjemné, můžete využít lekcí pod vedením instruktorky. Většinu těchto kurzů pro těhotné vedou porodní asistentky nebo duly. Střídá se zde vedené cvičení s různými pomůckami, plavání a relaxace. Kurzy mají výhodu, že zde potkáte ženy se stejným zájmem, a tak není problém navázat přátelství a sdílet zkušenosti z těhotenství.
Benefity těhotenského plavání
• Pobyt ve vodě je vhodnou relaxací, pomáhá uvolňovat napětí a stres.
• Při plavání se posiluje žilní systém, což působí jako prevence vzniku varixů (křečových žil).
• Při plavání posilujete a protahujete svaly, díky nadlehčení ve vodě dochází k uvolnění páteře a kloubů
• Voda působí relaxačně na pánevní dno, zmírňuje časté bolesti v oblasti páteře, uvolňuje svaly a podporuje vhodný rytmus dýchání
• Plavání podporuje cirkulaci krevního oběhu, ale nezatěžuje kardiovaskulární oběh.
• Příjemný je masážní efekt působením vody na povrch těla
.• Nadlehčení vodou nezatěžuje klouby
• Pravidelné plavání pozitivně ovlivňuje kondici a dechovou kapacitu plic
• Plavání pomáhá udržovat optimální váhu
• Pobyt ve vodě navozuje celkové uvolnění a snižuje stres a napětí
• Relaxační techniky umožnují vědomý nácvik uvolnění, podporují napojení na miminko
• Plavání pozitivně ovlivňuje polohu miminka v děloze
Kdy začít?
Kurzy plavání jsou většinou pořádány pod mateřskými centry a Baby kluby, ale bývají běžnou nabídkou i ve většině veřejných bazénů. Ideální podmínky pro plavání můžete mít i doma v dobře udržovaných zahradních bazénech.
Je pravdou, že většina zdrojů nedoporučuje plavání dříve, jak po 12.tt. těhotenství z důvodu možného zanesení infekce. Tento postoj ale není ničím podložený, tím spíše, že většina z nás mnohdy ani nemusí tak brzy vědět, že těhotné jsou. Pokud jste tedy náhodou byla plavat a za 14 dni zjistila těhotenství, není potřeba panikařit.
Každopádně pokud se jedná o organizované kurzy, jsou tyto určeny ženám po dokončeném prvním trimestru. Začít můžete kolem 12.-13.týdne. V tuto dobu už má většina žen vystavenou těhotenskou průkazku a zná doporučení či omezení od svého gynekologa. Plavat se dá bez omezení až do samotného porodu. A pokud vodu milujete hodně, tak i samotný porod může do vody proběhnout.
Kdy NE!
Pokud plavání zvažujete je třeba brát ohled na svůj zdravotní stav a samozřejmě i na stav těhotenství. Pokud jste tedy mladá,zdravá a doposud aktivní žena, v rozhodnutí chodit plavat vám nic nebrání.
Plavání však není vhodné pro ženy, které mají v těhotenství nějaké potíže. Například špinění, krvácení, předčasnou děložní činnost nebo kontrakce v brzkém těhotenství,zkracující se děložní čípek, hrozící předčasný porod, nízko posazená placenta, silné vaginální záněty, apod.
Přírodní voda?
Plavat se dá nejen v bazénech, ale i v přírodních vodách a pískovnách, ale i v moři. S ohledem na věc je vhodné si vybírat vodní plochy s co nejčistší vodou a sledovat i měření kvality vody na krajských hygienických stanicích. Slaná voda většinou žádné potíže nepřináší. Těhotné ženy v přímořských oblastech si plavání dopřávají dle chuti.
Nejčastěji v souvislosti s plaváním trápí ženy kvalita vody a riziko případné vaginální infekce. Pokud na záněty nijak netrpíte, nejspíš nebude třeba dělat speciální opatření. Děložní čípek bývá dlouho pevně uzavřen, a navíc je chráněn hlenovou zátkou.
Pokud máte přesto obavy, můžete využít třeba probiotické tampony nebo tampon s Tea tree olejem, který se před plaváním zavede do pochvy a působí jako bariera. Pobyt v mokrých, studených plavkách se může projevit i zánětem močového měchýře. Není tedy od věci se po návratu z vody převléct do suchého prádla.
V každém případě vždy poslouchejte signály svého těla. V případě, že se na plavání necítíte, může vás příjemně ochladit i procházka ve stínu lesa.
Krásné léto všem!!!