Porodem to nekončí

 

S radostí Vám oznamuje, že se nám dnes narodil….....toto oznámení bývá nejednou pochopeno, jako startovací vlajka směr porodnice.

 Návštěva v porodnici…?

Je pochopitelné, že máte obrovskou radost, tím spíš, když je zpráva od člena rodiny nebo blízké kamarádky. Zažila jsem i tatínka, který velmi krátce po porodu vyběhl z nemocnice a s radostí a hrdostí přivezl celou rodinu – babičky, dědečky, strejdy a tetičky, brantrance a setřenky, aby to čerstvé ještě teplé miminko přívítali.

Na chvíli se ale zastavte a zamyslete se. Žena, která právě porodila má za sebou nejen nejradostnější okamžik svého života, ale také má za sebou tu nejnáročnější práci svého života – POROD. Není výjimkou, že porod chvíli trvá a tak mohou být všichni pořádně unavení. Co je ale zásadní -  na seznamování potřebujete soukromía klid. Tak jako je tradicí jet po svatbě na líbánky, tak i po porodu dochází k takovým obdobným líbánkám. Během těch prvních dnů se žena snaží se svým miminkem sblížit a co nejlépe se naladit na jeho potřeby. Potřeby miminka jsou – neomezený kontakt kůže na kůži s mámou, možnost neomezeně sát její mléko a suchá plenka. Zní to jednoduše, ale je to ze začátku trochu fuška. 

Návštěva v porodnici by měla být vyhrazena především pro otce dítěte, pokud tam s ženou nezůstává ubytovaný po celou dobu. Ostatní návštěvy by měly vyčkat na vhodnější a klidnější dobu nebo na výslovné pozvání od ženy. Stává se totiž, že čas, kdy žena může s miminkem přes den pospávat a odpočívat, věnuje se návštěvě a potom, když je náročnější noc a miminko chce společnost, pak energie chybí.

Během prvních dní a týdnů platí: „Když spí miminko, spí i maminka.“ Mnoho žen si chválí pobyt v porodnici, která je dál od bydliště, kdy se vyhnou největšímu náporu návštěv a mají tak nerušený klid na svoji regeneraci a sžívání se s miminkem.

sestinedeli navsteva novorozenec 737x415

 

 Návštěva doma…?

Krátce po příjezdu z porodnice má většinou celá rodina plné ruce práce – nošení, vybalování, hledání plínek nebo něčeho jiného. I miminko většinou pozná, že došlo ke změně prostředí a někdy to dá najevo větší nervozitou a neklidem. Všichni si musí zkrátka zvyknout na nový režim i prostředí. Případná návštěva by tedy měla posečkat pár dnů, v ideálním případě vyčkat na pozvání maminky.

2019 11 23 5

 

Jak vypadá dobrá návštěva:

  • Přijde ohlášeně
  • Zdrží se jen pár minut (i když ta rozespalá žena bude tvrdit, že jí to vůbec neobtěžuje)
  • Donese JÍDLO – vždy potěší vývar, nebo něco, co v nouzi jen ohřejete, ale také bábovka nebo buchta na svačinu
  • Tváří se chápavě a naslouchá
  • Nebere miminko bez dovolení a s pochopením příjme, když žena miminko půjčit nechce (na mláďata v lese taky nesaháme)
  • Nedává nevyžádané rady
  • Nekomentuje kojení, tím spíš, pokud sama dlouhodobě nekojila
  • Odpustí si řeči typu: „no jo, teď si teprve něco zažiješ,…… teď už se nevyspíš,….malé miminko, malé starosti, buď ráda, že furt spí atd“
  • Snaží se o bezmeznou podporu

Každá matka má svoje instinkty a je třeba je podporovat a respektovat.

 

2019 11 23 4

 

Řekni si co potřebuješ...

Někdy stačí přijít vyvenčit psa nebo vzít na hřiště starší dítě (ideálně, když to spojíte :-D). Někdy pomůže donést teplé jídlo. Někdy zase přijít a pochovat či povozit miminko, ať si může žena odskočit do sprchy nebo na wc  a nebo se konečně v klidu najíst. To vše žena později zvládá levou zadní. Ale první dny a týdny jsou někdy náročné a mít podporu kolem sebe se vyplatí.

UMĚT SI ŘÍCT O POMOC.... Bohužel příliš mnoho žen nevyužívá dostatečně pomoc svého okolí, které je i ochotné,  protože si pak připadají, že jsou neschopné, sami to nezvládají a pomoc zvenčí by to jen potvrdila.

Opak je pravdou. Naše generace v našich podmínkách je tou nejosamělejší vůbec. Žijeme v krásných domech nebo bytech odděleni od rodiny, komunity, kmene, tlupy, smečky a tak se všechny starosti valí jen na nás. Není třeba být superženou.

 

Nechej se opečovávat

Devět měsíců si nosila dítě pod svým srdce a pak jej porodila tak, jak nejlépe to šlo. Ale miminko není jediné, které si zaslouží péči a lásku.  Podporu a pocit bezpečí potřebuje každá máma. Když se tak stane, plní svoji mateřskou rolí s větším sebevědomím a uvolněním. Je si vědoma svých mateřských kompetencí a sžívá se snadno s novou rolí.

Takže víc než nevyžádané rady, jak věci dělat lépe, pomůže laskavá podpora.

2019 11 23 3