Poranění novorozenců u porodu

Poranění novorozenců, které vznikly v souvislosti s porodem se bohužel ještě stále objevují častěji, než je nutné. Ve velké většině případů za to mohou necitlivé manévry během porodu. Tyto poranění zvané také KISS SYNDROM jsou velmi vážné a následky mohou přetrvávat celý život.

Kojení není věda

Celé těhotenství se ženy chystají na den "D", tedy porod. Chystají se do nejmenších detailů, aby vše proběhlo, pokud možno hladce a rychle. Někdy to vyjde přesně podle představ, někdy je to všechno zcela jinak. Pravdou ale zůstává, že porodem to všechno zdaleka nekončí. Ba naopak...Každé miminko, i to narozené v termínu porodu je svým způsobem nedovyvinuté. Asi ne nadarmo se šestinedělí říká 4. trimestr. Děloha v těhotenství miminku poskytuje teplo, ochranu a výživu, ale pro vývoj mozku je to příliš málo podnětů. Hned po porodu je miminko vybaveno čichem, zrakem a citem a to vše mu pomáhá v úspěšném startu kojení a dalším vývoji.

Proč mít porodní asistentku

Porodní asistentka

 Podle ministerstva zdravotnictví zní definice profese porodní asistentky jasně : ,, ……. porodní asistentka poskytuje zdravotní péči v porodní asistenci, to je zajištění nezbytného dohledu, poskytování péče a rady ženám během těhotenství, při porodu a šestinedělí, pokud probíhají fyziologicky, vedení fyziologického porodu a poskytování péče o novorozence, součástí této zdravotní péče je také ošetřovatelská péče o ženu na úseku gynekologie. Dále se porodní asistentka ve spolupráci s lékařem podílí na preventivní, léčebné, diagnostické, rehabilitační, neodkladné nebo dispenzární péči.“ (MZČR , obor porodní asistentka)

Výpočet termínu porodu

Vzhledem k moderním technologiím se i výpočet a určení týdne těhotenství stalo velmi snadnou záležitostí, nikoli však úplně přesnou.Stále platí, že fyziologické, tedy normální těhotenství probíhá 280 dnů a to odpovídá 40 týdnům (á 28 dní měsíc) plus mínus 14 dní.

Publish modules to the "offcanvs" position.