Poporodní návštěva

 

Trvání je různé. Jedná se o návštěvu u Vás doma po návratu z porodnice. V rámci služby doprovod porodní asistentky k porodu je jedna pororodní návštěva zdarma. Hrazeno je pouze cestovné 7kč/km.

 

 Tato služba je vhodná pro ženy po spontánním porodu i po císařském řezu.

 

Nejsem na to sama

Každá z nás zvládá aklimatizaci na nové prostředí jinak, a tak není od věci si nechat poradit nebo jen dostat ujištění, že vše probíhá, jak má.

Žena si během několika dnů v porodnici relativně zvykne na nemocniční režim a doma může být zaskočená, že věci fungují jinak. Rozhodně to není o tom, že by byla žena nešikovná…ale hormonální nerovnováha a jistá nesmělost v péči o  malé miminko dají zabrat. Proto je vhodné  pozvat si po pár dnech porodní asistentku, která Vám dokáže poradit se všemi prvními nesnázemi. Potíže, které se podchytí hned zpočátku se často vyřeší velice rychle.

Alena

Nejdůležitější v prvních dnech doma je najít si svůj “kout“ a nerušeně odpočívat a věnovat se miminku. V minulosti měly ženy vyhrazený prostor – kout, kde o ně bylo po celou dobu šestinedělí pečováno rodinou. Žena tak měla dost času a energie se věnovat svému děťátku a kojení.

 

Náplní prvních dnů a týdnů dnů během šestinedělí by tak mělo být pouze kojení, spánek a dostatek kvalitní stravy. Doporučuji si předem zajistit na minimálně 2-3 týdny donášku jídla, ideálně od babičky, kamarádky nebo ve sdílené skupině podporující šestinedělky. Často ženám trvá, než se ztotožní s touto novou a velice náročnou rolí matky. Péče o malé miminko a kojení zabere celý den a někdy mají ženy pocit, že nic jiného nestíhají, což je může znervózňovat. Také se v prvních dnech mohou objevit různorodé kojící patálie - od poraněných bradavek až po nespokojené miminko nebo zvažování příkrmů Sunarem. Vše jde řešit, když víte jak.

 newborn 2186612 1920

 

Příprava na šestinedělí by se tak měla stát stejným základem jako je dnes příprava na porod.

 

K péči porodní asistentky tak patří:

  • podpora sebepéče a pár triků jak věci dělat rychle a efektivně,
  • podpora kojení, popřípadě řešení nejasností nebo problémů (poraněné bradavky, retence mléka, moc nebo málo mléka, alternativní způsoby dokrmu, atd)
  • kontrola porodního poranění
  • kontrola správného zavinování dělohy + techniky jak dopomoci rychlejšímu zavinování
  • vytažení stehů po SC
  • péče o ženu a dítě po ambulantním porodu (odběr krve z patičky,základní vyšetření stavu)
  • podpora po telefonu nebo Skype

 newborn 2423894 1920

                                                         

 

                                                 Cena služby je 600,- /hod + cestovné á 7kč/km tam a zpět