Těhotenství u vody

Zda v těhotenství můžete jít k vodě je otázka velmi častá, a to především v letních měsících.

 Depositphotos 77925990 l 2015

   Pokud jste v průběhu života aktivní a fyzická námaha vám není cizí, není většinou důvod s tím přestávat ani v těhotenství. Plavání a pobyt ve vodě je totiž příjemný a přirozený, a tak není třeba se těmto radovánkám vyhýbat, tím spíše v letních vedrech.  

  Samotné plavání je výborná kondiční aktivita k posílení svalů. Voda nadnáší a odlehčuje rostoucí bříško, což působí příjemně nejen na tělo, ale i na psychiku.  Klidná žena, která si svoje těhotenství užívá a zároveň vnímá signály svého těla, může v těhotenství dělat téměř cokoli. 

 Plavání v těhotenství má samozřejmě svá specifika. Je to spíše relaxační záležitost k protažení a uvolnění celého těla spolu s nácvikem dechu, nikoli plavecký maraton na vzdálenost a čas. Právě dech a určitá fyzická kondice je důležitá nejen pro zdárné zvládnutí těhotenství, ale především pro porod.

  Pokud  vás plavání v těhotenství zajímá a je vám příjemné, můžete využít lekcí pod vedením instruktorky. Většinu těchto kurzů pro těhotné vedou porodní asistentky nebo duly. Střídá se zde vedené cvičení s různými pomůckami, plavání a relaxace. Kurzy mají výhodu, že zde potkáte ženy se stejným zájmem, a tak není problém navázat přátelství a sdílet zkušenosti z těhotenství.

 

Benefity těhotenského plavání

Pobyt ve vodě je vhodnou relaxací, pomáhá uvolňovat napětí a stres.

Při plavání se posiluje žilní systém, což působí jako prevence vzniku varixů (křečových žil).

Při plavání posilujete a protahujete svaly, díky nadlehčení ve vodě dochází k uvolnění páteře a kloubů

Voda působí relaxačně na pánevní dno, zmírňuje časté bolesti v oblasti páteře, uvolňuje svaly a podporuje vhodný rytmus dýchání

Plavání podporuje cirkulaci krevního oběhu, ale nezatěžuje kardiovaskulární oběh.

Příjemný je masážní efekt působením vody na povrch těla

.• Nadlehčení vodou nezatěžuje klouby

Pravidelné plavání pozitivně ovlivňuje kondici a dechovou kapacitu plic

Plavání pomáhá udržovat optimální váhu

Pobyt ve vodě navozuje celkové uvolnění a snižuje stres a napětí

Relaxační techniky umožnují vědomý nácvik uvolnění, podporují napojení na miminko

Plavání pozitivně ovlivňuje polohu miminka v děloze  

Depositphotos 101008796 l 2015Kdy začít?

Kurzy plavání jsou většinou pořádány pod mateřskými centry a Baby kluby, ale bývají běžnou nabídkou i ve většině veřejných bazénů. Ideální podmínky pro plavání můžete mít i doma v dobře udržovaných zahradních bazénech.

  Je pravdou, že většina zdrojů nedoporučuje plavání dříve, jak po 12.tt. těhotenství z důvodu možného zanesení infekce. Tento postoj ale není ničím podložený, tím spíše, že většina z nás mnohdy ani nemusí tak brzy vědět, že těhotné jsou. Pokud jste tedy náhodou byla plavat a za 14 dni zjistila těhotenství, není potřeba panikařit.

Každopádně pokud se jedná o organizované kurzy, jsou tyto určeny ženám po dokončeném prvním trimestru. Začít můžete kolem 12.-13.týdne. V tuto dobu už má většina žen vystavenou těhotenskou průkazku a zná doporučení či omezení od svého gynekologa. Plavat se dá bez omezení až do samotného porodu. A pokud vodu milujete hodně, tak i samotný porod může do vody proběhnout.

 

 Kdy NE!

  Pokud plavání zvažujete je třeba brát ohled na svůj zdravotní stav a samozřejmě i na stav těhotenství. Pokud jste tedy mladá,zdravá a doposud aktivní žena, v rozhodnutí chodit plavat vám nic nebrání.


  Plavání však není vhodné pro ženy, které mají v těhotenství nějaké potíže. Například špinění, krvácení, předčasnou děložní činnost nebo kontrakce v brzkém těhotenství,zkracující se děložní čípek, hrozící předčasný porod, nízko posazená placenta, silné vaginální záněty, apod.

 

115912997 983608808738156 2091244162241375000 n1
Přírodní voda?

  Plavat se dá nejen v bazénech, ale i  v přírodních vodách a pískovnách, ale i v moři. S ohledem na věc je vhodné si vybírat vodní plochy s co nejčistší vodou a sledovat i měření kvality vody na krajských hygienických stanicích. Slaná voda většinou žádné potíže nepřináší. Těhotné ženy v přímořských oblastech si plavání dopřávají dle chuti.

  Nejčastěji v souvislosti s plaváním trápí ženy kvalita vody a riziko případné vaginální infekce. Pokud na záněty nijak netrpíte, nejspíš nebude třeba dělat speciální opatření. Děložní čípek bývá dlouho pevně uzavřen, a navíc je chráněn hlenovou zátkou.

  Pokud máte přesto obavy, můžete využít třeba probiotické tampony nebo tampon s Tea tree olejem, který se před plaváním zavede do pochvy a působí jako bariera.  Pobyt v mokrých, studených plavkách se může projevit i zánětem močového měchýře. Není tedy od věci se po návratu z vody převléct do suchého prádla.

V každém případě vždy poslouchejte signály svého těla. V případě, že se na plavání necítíte, může vás příjemně ochladit i procházka ve stínu lesa.

 

Krásné léto všem!!!