Něco málo o kojení

Tyto řádky jsou věnovány ženám, které se teprve na kojení chystají nebo už své děti kojí, popřípadě kojit chtěly a z nějakého důvodu to příliš nešlo.

Na čem záleží?

Ke kojení je ze všeho nejvíce potřeba sebevědomí ženy, že to zvládne. Nezáleží na tom jestli máte prsa malá či velká, bradavky vystouplé či ploché…zkrátka záleží jen na vlastním sebevědomí a důvěře v sebe.

2019 06 04 2

V naší společnosti je toto s ohledem na předešlé generace, které příliš nekojily nebo nekojily vůbec, velmi poškozeno. V té době byly zároveň vytvořeny tabulky, podle kterých se hodnotily děti krmené umělou výživou a které se bohužel ještě dnes stále používají. U kojených dětí ale nemůžeme hodnotit přírůstky podle těchto tabulek. Při kojení je hlavní a nejdůležitější nastavení vlastní mysli.

 

„SEBEVĚDOMÍ KOJIT se musí vybudovat a utužovat.“

 

Ženy se mohou v průběhu své péče o dítě dozvědět spoustu zničujících prohlášení. Třeba „nemáte dostatek mléka, vaše mléko je slabé, bradavky nejsou ideální….“  Pravdou ale je, že ženské tělo je dokonalé, přírodou naprogramované k tomu, aby poskytlo potravu svému dítěti. Proč by udělalo něco tak zraňujícího, aby z ničeho nic přestalo tvořit mléko pro vaše dítě? Stačí tedy uvěřit tomu, že vaše tělo, které ve své dokonalosti dokázalo donosit a porodit dítě, také zvládne vytvořit dostatek mléka, aby vaše dítě nakrmilo.

IMG 20190508 130313 062

Jako další je třeba podpořit naše přirozené instinkty. Instinkty, které jsou uložené hluboko v “primitivním mozku“  který se řídí jednoduchým zákonem přežití. Ten zní : ,, je-li dítě, JE mléko. Není-li dítě, NENÍ mléko.“

 Na celém tomto procesu se podílí hormony. Prolaktin, který má na starost laktaci a oxytocin – hormon vazby, lásky, klidu. Oxytocin se vyplavuje v případě, že je žena v blízkosti svého dítěte, když s ním je v neustálém tělesném kontaktu, což je pro naši společnost zatím  velmi těžké pochopit. Důvodem je to, že blízká vazba, tělesný kontakt, kojení nebo společné spaní nebylo v minulé generaci podporováno. Děti byly co nejdříve separovány do samostatných pokojů, s dudlíky, aby nerušily, později dány do jestlí, aby se žena mohla co nejdříve vrátit do pracovního procesu. Ženy byly a stále jsou velmi málo podporovány v tom, aby zůstaly v kontaktu se svými dětmi. A přitom z historického hlediska bylo nošení dítěte jedinou ochranou před predátory.

 ,,Blízký, nepřetržitý kontakt miminka  s matkou je zásadní pro pocit bezpečí."

Další radou je miminko před kojením příliš nestimulovat. To znamená, že když se miminko probudí, tak hned při prvních známkách miminko přikládáme k prsu. Není vhodné ho přebalovat, vážit, příliš ho rozptylovat a mluvit. Zkrátka postačí jen přiložit k prsu. Miminko je z dob vývoje z dělohy zvyklé žít v jednoduchosti a měli bychom to co nejvíce respektovat.  

Je tedy jedno jestli kojíme z levého prsu nebo pravého prsu, jestli teče přední nebo zadní mléko…stačí jen zachytit a užívat si ten pocit, kdy se dívám na svoje dítě a jeho spokojenost. V případě, že vidím nespokojenost, zkusím dítě přiložit k druhému prsu. Pokud ani to miminko neuklidní, je namístě popřemýšlet nad jinými potřebami než je jen potřeba potravy.

 

Velkým mýtem z dob sunaru je, že by dítě mělo spát celou noc. Dítě má oproti dospělému čtvrtinový mozek, což neznamená, že by miminko bylo hloupé, necítilo své potřeby a nechovalo se intuitivně. Právě naopak. Narozené miminko je životně závislé na péči od své matky. A tím, že se v prvních dnech a týdnech tak často probouzí si vlastně neustále kontroluje přítomnost své matky. Protože pouze s ní se cítí bezpečně. Takže četnost kojení v prvních měsících může být velmi intenzivní a je to naprosto v pořádku.

Omezte okruh lidí, kteří nemají zkušenosti s kojením. V ideálním případě s dlouhodobým kojením delším než 1 rok. Tito lidé vám nemají co předat, ba naopak vás mohou zásobovat radami a mýty, které poškodí vaše sebevědomí a sílu kojit.

Zásadní roli hraje také prostředí v období šestinedělí. Měly by jste mít klidné prostředí, bez zbytečných stimulů a činností. Je to opravdu alespoň 6 týdnů dovolené pouze s miminkem a jeho potřebami. Během tohoto času je úkolem ženy pouze kojit, dobře a vydatně jíst, být v teple a mít podporu správných osob.

IMG 20190801 212043 645

Dnešní společnost na ženy vyvíjí obrovský tlak. Tlačí je do všemožných rolí, a to v co nejkratším čase nebo ideálně najednou (být dobrou kuchařkou, precizní hospodyňkou, pekařkou a cukrářkou, manekýnkou, milenkou, vždy s úsměvem a radostí). Není to správně. Role ženy, která porodila dítě je být matkou. Žít v přítomnosti se svým dítětem a užívat si jeho blízkost. Blízkost, která podporuje vylučování těch správných hormonů, díky kterým vše funguje.

  •  Vypusťte všechny mýty o mléce (málo,moc,slabé,), zapomeňte na tabulky, které říkají kolik má dítě na jedno kojení vypít, vyhýbejte se nežádoucím radám. Nezáleží na polohách, z jakého prsa kojím a jak často……záleží jen na spokojenosti miminka.

„Když z vás dítě ucítí klid, lásku a víru v sebe sama a v něj, tak vám kojení bude fungovat.“

Kojení totiž není jen potrava. Je to pokračování vazby, která začala už v děloze napojením přes pupeční šňůru. A proto budujte vztah a vazbu se svým dítětem. Je to investice, která se vám na tisíckrát vrátí v podobě sebevědomého, v lásce vychovaného jedince.

IMG 20190613 191458 857