Diastáza velký problém, o kterém se málo mluví

Jako diastáza je označen rozestup břišních svalů, konktrétně  přímého břišního svalu abdominus recti. Za běžných okolností je přímý sval břišní spojen vazivem tzv. linea alba. Začne-li se prostor mezi svaly zvětšovat, je to označeno za rozestup.

Nejčastějšími důvody pro vznik diastázy je hormonální vliv a zvýšený vnitrobřišní tlak v důsledku např. velkého váhového přírůstku, nevhodného cvičení, oslabení vaziva, ale také třeba těhotenství.

V těhotenství se s narůstajícím objemem a zvětšováním dělohy mohou od sebe břišní svaly oddalovat, což do určitého stupně považujeme za fyziologickou záležitost. Po porodu se tento stav více či méně sám upraví, a tak se žena může dozvědět, že nemá smysl diastázu vůbec řešit. S tímto tvrzením se nicméně můžete setkat i z úst osob přímo povolaných, jako jsou sportovní lékaři, fyzioterapeuté, gynekologové nebo porodní asistentky.

Tam, kde se diatáza upraví, opravdu není problém. V opačném případě však ještě dlouhou dobu po porodu žena zaznamenává vypouklé bříško, a to i přesto, že cvičí a dobře se stravuje nebo případně potíže v následujícím těhotenství. A právě nevhodné cvičení, zvedání těžkých břemen nebo i zácpa, mohou být další činitelé, kteří potíže s diastázou ještě prohloubí a do budoucna mohou přichystat perné chvilky.

 

82786501 2512660262195912 3730811990071836672 n

Jak poznat, že jí mám?

Rozpoznat, že máte diastázu lze celkem snadno, ačkoli ne každý gynekolog se o přítomnost rozestupu zajímá. Zdroje totiž uvádí a široká veřejnost má v podvědomí, že nějakou formou rozestupu trpí až 2/3 těhotných žen a v určité míře se jedná o naprosto fyziologický stav. K samotnému výskytu diastázy jsou  pak náchylnější ženy s opakovaným těhotenstvím.

Zjistit, jak je na tom přímo váš břišní sval lze snadno při samovyšetření. Stačí se položit na záda na rovnou podložku a nadzvednout hlavu (přitisknout bradu na hrudník), tedy zpevnit břicho. Když se svaly zpevní, je možné prsty nahmatat případnou mezeru mezi svaly ve střední linii břicha, která se projevuje i typickým vyklenutím (stříškou) vpřed. Doprovodným jevem potom bývá i oslabené svalstvo pánevního dna. Mezera mezi svaly se měří na počet prstů, které se do mezery ještě vejdou. Při rozšíření na 4 prsty a více je vhodné diastázu za včas řešit.

 

82418844 531730710792636 8257293287640006656 n 1

Diastáza u porodu

Problematice diastázy je u nás věnováno několik článků, ale povětšinou se zaměřují pouze na poporodní období. Co všechno diastáza může ovlivnit před a při samotném porodu se moc neví. Já v poslední době zaznamenávám nárůst žen s diastázou, které o ní nejen neví, ale  která někdy i zásadním způsobem ovlivňuje polohu miminka v děloze.

Zdravá břišní dutina je v těhotenství velmi důležitá. Břišní svaly ohraničují prostor pro rostoucí dělohu, ale také břišní orgány. Při rozestupu břišních svalů drží orgány jen tenká pojivová tkáň a kůže, která nemůže poskytnou dostatek opory.  Pokud opora dělohy není dostatečná, může docházet k obtížím, jako je bolest bederní části zad, k zácpě, úniku moči, ale i k obtížím u samotného porodu.

 79be3f30417627ca180aac961e2e67a9

Jako porodní asistentka se velmi zajímám o stav a kondici ženského těla a taky o stav, kondici a polohu vyvíjejícího se miminka. Jak je známo existují polohy miminka, které mají předpoklad bezproblémového porodu. A pak polohy jiné, které mohou samotný porod prodloužit či jinak znesnadnit.  Mezi faktory, které polohu miminka ovlivňují patří denní režim – to, jak žena tráví běžné chvíle, jak odpočívá, jak stojí a sedí, chodí atd. Souzním s myšlenkou Clary Lewitové, že velká část těhotenských obtíží má společného jmenovatele, a to neaktivní chodidlo nohy.

pinterest

 

Jak bylo řečeno, rostoucí děloha se v závěru těhotenství potřebuje někde opřít. V ideálním případě o zdravou břišní stěnu, která poskytne dostatečnou oporu. Miminko v děloze si tak najde polohu, která pro něj bude u porodu nejvýhodnější. V případě diastázy se ale děloha nemá kam opřít, a tudíž miminko hledá jinou pevnou oporu. Obvykle se tedy stočí do bočních nebo zadních pozic dělohy.

Při vyšetření ženy a její funkce schopnosti vytlačit dle fyzioterapeutky Mariky Bajerové (více informací v časopise Umění fyzioterapie č. 8), se děloha necentruje do malé pánve, ale vyklenuje se mimo osu. Při vaginálním vyšetření je možné nahmatat děložní čípek či branku v sakrálním postavení, kdy hlavička miminka je hmatná ve volném naléhání na pánevní vchod, bez tendence vstupovat. I když samotné porodní cesty mají sklony k přípravě k porodu (tonizacím), činnost stahů bývá často neefektivní nebo se nevysvětlitelně zastavuje. Při porodu a při výskytu velké diastázy, kdy je děloha s miminkem výrazně mimo osu, pak nejsou vhodné předklonové polohy bez podpory břišní stěny. V některých případech může pomoci vhodně použitá technika abdominal lift and tuck dle Gail Tully a metody Spinning Babies.

Ačkoli věřím tomu, že mnohé ženy s diastázou bez obtíží porodí, u jiných žen tento stav může skončit provedením císařského řezu z důvodu nepostupujícího porodu nebo neefektivní porodní činnosti.

Diastáza s sebou může nést ale i velmi vážné komplikace. V Georgetown Medical Review byla zpracována kazuistika o ženě s diastázou, kdy došlo k přesunu střevní kličky před dělohu a k jejímu náhlému útlaku. Symptomy, které tento útlak způsobily byly podobné, jako při ruptuře dělohy a bylo tedy přistoupeno k urgentnímu provedení operace v celkové anestezii. Že se o rupturu dělohy nejednalo se zjistilo až během operace. (odkaz na kazuitiku)

 

Co s tím?

Základem pro úspěch a bezproblémový porod je včasné určení diastázy a řešení stavu za pomoci zkušeného fyzioterapeuta před nebo v těhotenství a pak spolupráce se zkušenou porodní asistentkou, která zná podpurné metody a opatření.

Samotné ošetření je tak trochu detektivní práce, kdy fyzioterapeut pracuje na aktivaci různých svalových skupin a zkouší, co na které tělo nejvíce účinkuje. Clara Lewitová obecně doporučuje - podpořit opěrnou funkci břicha. Vhodný je například zavinovací šátek, který poskytne oporu a dá miminku možnost změnit svoji polohu a nachystat se na porod. Jak bříško vhodně podvázat naleznete v článku Clary Lewitové v Časopise Umění fyzioterapie č.5. Dalším řešením diastázy je operační cesta a tzv. abdominoplastika, což ovšem neřeší problematiku u samotného porodu.

Co se týče poporodní péče, velmi nedoporučuji neodborné rady na cviky z internetu. Protože ne vždy jde o rady, které jsou zdraví prospěšné.

Závěr

O diastáze a jejím vlivu na závěr těhotenství a samotný porod se toho zatím příliš neví. Cílená práce na úpravě tohoto stavu však přináší krásné výsledky a mnohé ženy jsou ušetřeny před komplikacemi.