2020 - Rok porodních asistentek - rozhovor pro UNIPA

 

V rámci mezinárodního roku porodních asistentek vám dnes přinášíme rozhovor s porodní asistentkou Annou Fančovičovou, členkou UNIPY, která působí v Moravskoslezském kraji. Za UNIPU se ptá Martina Suchardová.

 83267011 3926783990680985 8123179111301513216 o

1. Řekni nám na úvod něco o sobě.

Dobrý den. Jmenuji se Anna, je mi 31 let a bydlím se svým manželem, desetiletým synem a mainským kocourem v Ostravě. Naše rodiny pochází z Prostějovska. Mám ráda lidi, zvířata i přírodu. V mládí jsem se věnovala sportu - gymnastice a koním a i dnes se pořád ráda svezu. Mojí zálibou jsou knihy, dobré jídlo a vydatný spánek  jinak se ráda učím nové věci, obzvlášť ty, které dávají smysl.

 

2. Jak jsi se dostala k práci PA?

Začala bych tím, že jsem o svém budoucím zaměstnání neměla v mládí žádné konkrétní sny. Nakonec jsem si vybrala studium střední zdravotnické školy, protože k lidem jsem měla vždycky tak nějak blízko. Jak se ukázalo mezi praxí a teorií ve škole a skutečným světem zeje velká propast. Krátce po maturitě jsem otěhotněla a porodila. A byla jsem z toho zážitku upřímně v šoku. Samozřejmě jsem se nijak na těhotenství a porod nepřipravovala s naivní myšlenkou, že oni tam přece přesně vědí, co mají dělat a jak mi pomoci. Během péče o miminko a kojením jsem začala hledat informace proč k některým intervencím došlo, a naopak proč jsem nedostala více podpory. A jednoho dne, asi 2 roky od porodu, jsem podala přihlášku na studium porodní asistentce na vysoké škole. Informace, které jsem postupně střádala a dál hledala mě vedly k tomu, že péče o těhotnou i rodící ženu může být jiná, lepší. Během povinné praxe porodní asistentky jsem se vrátila na “místo činu”, tedy místo svého porodu. A pochopila jsem, že největším problémem je neosobní péče a rutinní zásahy. Věděla jsem, že pokud budu chtít péči dělat jinak, budu se o své vzdělání a dovednosti muset postarat sama.

3. Kde nyní působíš?

Po státnicích na vysoké škole jsem si podala žádosti do většiny porodnic v Moravskoslezském kraji. Trochu překvapeně jsem zjistila, že místa na gynekologii natož na porodním sále, kam jsem mířila, nejsou. Snažím se brát věci, tak jak přicházejí a taky jako výzvy a tak jsem hledala práci mimo obor. Začala jsem jako asistentka na zubní klinice, kde jsem se kromě množství zajímavých věcí setkala s podporou lidí. Obecně mají lidé ze zubaře trochu hrůzu. Ale tato klinika nebyla velkokapacitní výroba plomb a všichni se snažili dělat svoji práci jinak. A jiné byly nejen výsledky, ale i spokojenost lidí. Poté jsem nějakou dobu strávila na transfúzní stanici ve fakultní nemocnici v Ostravě. I tato práce mě opět moc bavila, ale přesto mě to táhlo stále k porodnictví, kterému jsem se pořád ve volném čase věnovala a jezdila se alespoň vzdělávat na kurzy. V kraji byla situace stále podobná, a navíc jsem zhodnotila, že asi do velké porodnice, kde se odbavuje jedna žena za druhou ani nechci.
Náhoda tomu chtěla a já narazila na porodnici Krnov, která je od Ostravy vzdálená 60 km. Zde jsem našla místo, kde jsem se mohla učit od těch nejlepších porodních asistentek. Je to sice trochu dál, ale v porodnici Krnov působím už 4 rokem. Před 2 lety jsem pocítila potřebu věnovat se ženám komplexněji a začala působit i jako soukromá PA.

 

 

4. Jakou výhodu vidíš, ze své praxe, v kontinuální péči PA?

Jelikož mám zkušenost s běžnou nemocniční péčí a režimem v nemocnici, vnímám výhody kontinuální péče jako neocenitelné. A to nejen pro mě, jako pečovatele, ale především pro ženu. Možnost se s ženou a její rodinou poznat už v těhotenství vede k vytvoření vzájemného vztahu plného důvěry. Vzájemná důvěra posiluje jistotu a upevňuje sebevědomí, což velice usnadňuje nejen porod samotný, ale i šestinedělí a kojení. Porodní proces s takovou sebevědomou ženou je mnohdy úžasně krásný a posilující zážitek. Porodem ale moje práce nekončí tak, jak je tomu běžně v nemocnici. Dál provázím ženu jejím šestinedělím a jsem nablízku, když si v něčem není jistá. Výsledky kontinuální péče pak hovoří za vše - naprostá většina žen kojí svoje děti více než 6.měsíců a vzpomínají na své těhotenství a porod pozitivně. Do dalších těhotenství jdou s radostí a očekáváním.

 

 

5. Ke své práci používáš také metodu spinning babies. Proč sis oblíbila tuto dovednost?

Spinning babies je jen jedna z mnoha metod, které ve své práci využívám. Protože mě baví učit se nové věci, navštěvuji mnoho odborných kurzů, které rozšiřují moje vědomosti a dovednosti.
Tato metoda mě oslovila především svojí jednoduchostí a hlavně výsledky. Pomáhá ženskému tělu najít rovnováhu v napětí vnitřních tkání a poskytnout tak dostatek prostoru pro miminko. Pokud má miminko dostatek prostoru, instinktivně zaujímá pro porod tu nejlepší možnou polohu. Žena, která o rovnováhu svého těla pečuje už v těhotenství většinou rodí snadno.
Žádná žena ani těhotenství není stejné, proto různé metody kombinuji a zkouším, co by mohlo v daném případě pomoci.

 

6. Jak si představuješ svůj ideální den?

Záleží, jestli máš na mysli den pracovní nebo volný. V případě pracovního dne si ideál představuji tak, že doprovázím či asistuji ženě, která ví, co od porodu chce a jde si za tím. Je to porod, kde má rodící žena hlavní roli a je si toho vědoma.
V případě volna si ideální den představuji někde na výletě v přírodě se svojí rodinou a s výborným jídlem, horkou vanou sklenicí vína na závěr.

 

 

7. Co se ti povedlo v poslední době, co ti udělalo radost?

Radost mi dělá každý pěkný porod a každá spokojená žena. Největší vnitřní radost z poslední doby si však nosím z porodu konce pánevního, kdy se mi podařilo přesvědčit lékaře, abychom místo klasiky na zádech vyzkoušeli polohu na všech čtyřech. Byl to krásný a rychlý porod bez poranění. Perličkou bylo, že týden na to přišla do porodnice další žena s koncem pánevním a jelikož sloužil stejný lékař, tak už zcela automaticky mě oslovil, že to mám provést stejně jako minule. Výsledek byl opět krásný, rychlý a bez poranění. Obě ženy tyto porody potom hodnotily jako mnohem příjemnější a lepší než ty předešlé, které měly.

 

Děkuji za krátký rozhovor, přeji ti hodně štěstí a spokojenosti v práci porodní asistentky i v osobním životě. Více se můžete dozvědět na stránkách Anny http://porodni-asistentka.eu/index.php nebo na https://www.facebook.com/Bc-Anna-Fan%C4%8Dovi%C4%8Dov%C3%A1-porodni-asistentka-1961302700807143/?ref=bookmarks