Kojení není věda

Celé těhotenství se ženy chystají na den "D", tedy porod. Chystají se do nejmenších detailů, aby vše proběhlo, pokud možno hladce a rychle. Někdy to vyjde přesně podle představ, někdy je to všechno zcela jinak. Pravdou ale zůstává, že porodem to všechno zdaleka nekončí. Ba naopak... Asi ne nadarmo se šestinedělí říká 4. trimestr, během kterého se spolu žena i dítě sžívají.


K úspěšnému začátku kojení stačí tak málo a přeci stále tak moc...  nejlepším prvním krokem je ihned po porodu, tedy po tom co miminko opustí tělo své mámy, položit nahé miminko na nahé břicho či hrudník své mámy. Tímto samozřejmě nekončí. Další VELMI DŮLEŽITOU věcí je správná a odborná podpora. Tím spíše v brzkých začátcích doma.

Dalším krokem je nechat miminko a mámu nerušeně odpočívat a seznamovat se. Do ničeho nezasahovat, nic nikam nestrkat a nepřikládat silou. Tohle vše miminka zvládnou sami, dá-li se jim čas a klid. Nerušený bonding však stále není standart v každé nemocnici. A taky není standart jeho plná a nerušená podoba, ale jakési pseudovarianty. A tak je třeba opravdu dobře vybírat.

Řeči typu: ,,Však my vám to mimčo jen usušíme a oblečeme a můžete klidně pokračovat v mazlení. Taky by bylo fajn ještě zvážit a změřit. A když už je tady, tak ho chvíli zahřejeme.“ (kdyby náhodou za pár hodin hodlalo vyrůst o půl metru). Začátek kojení je tedy už od začátku ohrožen někdy až přílišnou aktivitou, péčí a urychlováním přirozeného procesu.

K dobrému začátku patří kontakt kůže na kůži (skin to skin).

Miminko je velmi vnímavé a povrchem celého těla cítí přítomnost matky a její bezpečnou náruč. Tento kontakt je také zdrojem tepla a paradoxně mnohem účinnějšího, než je teplo v inkubátoru nebo na výhřevném lůžku. Při vzájemném kontaktu miminko cítí matčinu vůni, což přispívá ke stabilizaci všech tělesných funkcí, jako je třeba dech nebo srdeční akce. Při kontaktu se miminka častěji rychle uklidní, pokud pláčou nebo mnohdy po porodu nemusí plakat vůbec.

Tímto samozřejmě nekončí. Další VELMI DŮLEŽITOU věcí je správná a odborná podpora. Tím spíše v brzkých začátcích doma. Neváhejte kontaktovat svou porodní asistentku, která Vám pomůže.


Kdy je správný čas kojit?

Pokud budeme jemnými pozorovateli uvidíme krásu prosté přirozenosti a další zázrak hned po porodu. Během několika minut po porodu se žena s čím dál větší jistotou dotýká svého dítěte. Tento okamžik je nesmírně důležitý k správnému vyloučení hormonů mateřství a lásky. Žena tak získává vnitřní jistotu a sebevědomí na kterém bude stavět v dalších okamžicích společných dnů.

Pokud nebyly u porodu použity léky, leží miminko s dokořán otevřenýma očkama a zkoumá terén a nové prostředí. Postupně začíná slinit, olizovat se, vyplazovat jazýček, žužlá si ručičku. Opět důležité aspekty v samo přisátí. Plodová voda, která voní miminku z ručiček ho neustále motivuje k tomu najít ten správný zdroj vůně – prsní bradavku. Zrak poslouží zatím jen na malou vzdálenost, ale stačí k tomu, aby miminko rozlišilo tmavě zabarvený dvorec s bradavkou a miminko se tak vydalo správným směrem. Miminko vykonává nožkama pohyb, aby se mohlo posunout po těle matky, a to tak dlouho a neoblomně dokud nenajde to co hledá. Pokud se dítě samo přisaje do několika hodin po porodu je to většinou správné přisátí a je to velkým předpokladem pro bezproblémové kojení.


Po příchodu na pokoj šestinedělí

Samozřejmě je nutné, aby se žena po porodu mohla upravit. Děje se tak většinou po 2 hodinách, a to je právě ta chvíle, kdy personál citlivě a bezpečně provede nutné úkony k dokončení administrativy, tedy měření a vážení. Koupání samo o sobě není nutné a pokud není miminko výrazně od krve nebo stoličky, protože dochází ke vstřebávání mázku, který hydratuje a chrání pokožku. Po příchodu na pokoj je výhodné opět miminko vysvléct do naha (nebo pleny) a pokračovat v kontaktu skin to skin. Miminko se tak může libovolně kojit, dívat se na vás nebo spinkat a pořád se cítí v bezpečí.Prvních 24- 48 hodin se může miminko chtít kojit téměř non stop. Také se stává, že první den po porodu vydrží dlouho spinkat a odpočívat, neboť porod je náročný i pro dítě. Začněte si všímat drobných signálů, že se chce kojit.  Pláč je až důsledek nerozpoznaných signálů a plačící miminko se k prsu těžce přisává a je třeba ho nejprve uklidnit. Nicméně první dny, které strávíte společným kontaktem se vám rychle zúročí právě tak, že bezpečně budete znát projevy zájmu o kojení a dokážete na ně správně a rychle reagovat. Pokud k učení technik využijete první dny, získáte tak potřebnou šikovnost a jistotu.


Jak poznám, že se chce kojit?

Signály miminko začíná dělat už v okamžiku kdy se probouzí. Většinou je to otáčení hlavičky, otevírání pusinky, snaha sát si ručičku nebo oblečení, sací pohyby pusinky, mlaskavé zvuky, grimasy naznačující nespokojenost. Pokud budete na tyto signály reagovat včas a nebudete miminko rozčilovat například přebalováním, usnadníte si první začátky kojení. Pláč je totiž pozdní signál zájmu o kojení a vyjadřuje už velkou nespokojenost. Pokud se miminko dobře napilo a usne u prsu, můžete zkusit zvednout do zvýšené polohy na odbrknutí, ale není to nezbytně nutné.


To, jestli žena bude kojit, jestli to zvládne, bude mít dostatek mléka mnoho žen řeší už v těhotenství. Velmi jsou proto někdy nevhodné komentáře zdravotníků, ohledně velikosti prsou, jejich tvaru apod., které mohou vážně narušit sebedůvěru ženy.

U většiny žen se mléko vytváří už v průběhu těhotenství, nejpozději v brzkém čase po porodu. Prvotní množství nemusí být nijak velké, protože i obsah žaludku miminka je sotva 5 ml.Potíže však většinou nastávají ve způsobech, jak odhadnout, že miminko vypilo dost mléka.

Vážení na váze zdaleka není spolehlivou metodou a může být naopak stresující jak pro dítě, tak pro matku. Nejspolehlivější informací o množství vypitého mléka je pozorování kojení. Pokud s kojením nemáte zkušenosti je určitě na místě oslovit svoji porodní asistentku nebo laktační poradkyni, která vám ukáže, co sledovat.  To, že miminko dělá sací pohyby pusinkou nemusí znamenat, že pije. Ale stejně tak se správné pití nemusí projevovat hlasitým polykáním nebo třeba pohybem uší, jak se někdy říká.

 U sání tedy hlavně sledujeme pauzu v bradě. Je to chvilka, kdy se pusinka rozevře, plní se mlékem a následuje "pauza" na polknutí a zavření pusinky. Snadno to můžete sami vyzkoušet, pokud si vezmete třeba sportovní láhev se savičkou a zkusíte se několikrát napít, a přitom si budete přidržovat ruku na bradě, popřípadě budete stát u zrcadla.

Základem zůstává kojit na požádání miminka. Z počátku to může být dost často, ale kojení není pro miminko jen jídlo, je to také společný kontakt, bezpěčí, lék na každou bolístku, medicína, tekutá láska. Všechny pomůcky nahrazující kojení (dudlík, láhev) obzvlášť v prvních týdnech mohou zásadně narušit sací reflex. I v případě nutnosti dokrmení při nedostatku mléka je řada způsobů, jak podpořit vlastní tvorbu mléka.

Znát správné metody, mít dostatek podpory a pochopení umožní kojení každé ženě. Kdo nezná možnosti, jakoby žádné neměl. Neváhejte při prvních nesnázích využít pomoci. Čím dříve se problém odstraní, tím lépe pro Vás i miminko.