Jak to chodí v Krnově

Porodnice Krnov je maličká porodnice, která leží v malebném kraji poblíž hranic s Polskem. Samotné městečko je příjemné a klidné, stejně jako krajina v okolí, která láká k procházkám. Svojí velikostí patří spíše k těm menším, rodinným nemocnicím. Často jste ve spojitosti s porodnicí Krnov mohli slyšet řadu více či méně pravdivých historek. Pro začátek je třeba si uvědomit, že je to stále nemocnice, která se musí řídit doporučenými postupy ČGPS a interními předpisy. Ale i tyto nutné postupy působí jinak, pokud Vám péči poskytují zdravotníci, kterým na Vás a Vašem porodu  záleží.

 nemocnice


V Krnovské porodnici v současné chvíli pracuji jako porodní asistentka a dojíždím sem až z Ostravy. Smluvně pracuji na zkrácený úvazek, kdy se v nemocnici objevuji několikrát do měsíce na směně a druhou část svého času věnuji ženám, které mají zájem o komplexní péči porodní asistentky. Osobně se mi druhá varianta péče líbí o něco víc. Je totiž úplně jiné pomáhat a podporovat ženu, kterou znám mnoho měsíců. A domnívám se, že je tak spolupráce mnohem snazší.

                                                                                            

Často dostávám dotaz, zda není příliš velké riziko tak dlouhá cesta? A já pokaždé odpovídám, že většinou je vzdálenost porodnice to nejmenší, co řešíme. Samozřejmě i v tomto ohledu je třeba mít připraveno více variant, tedy i porodnice blíže bydlišti, kdyby náhodou.....  Ale v naprosté většině případů jsou ženy  šikovné, že dokáží buď sami nebo s konzultací správně shodnotit svůj stav a vyjet ve správný čas. Ženy z větší dálky si mohou najít i  ubytování někde v okolí Krnova.

Protože Krnovská porodnice patří do skupiny standartních oddělení bez intenzivní specializace, mohou zde bez omezení rodit ženy od ukončeného 36.tt. a ženy u kterých nebyly během těhotenství zjištěny závažné patologie. Porodnice je samozřejmě schopná provést i veškeré úkony k neodkladné péči a záchraně života. Pokud však jde o fyziologické těhotenství a porod  mezi 36.-42.tt. bývají komplikace, které se nevyhýbají žádnému pracovišti, spíše vyjímečné, ale i přesto je personál umí dobře zvládnout.

 Přijímací místnost/ vyšetřovna                                                                                                               

 

Všem ženám, které mají v plánu rodit v porodnici Krnov je doporučeno, aby se minimálně 1x před porodem dostavily do těhotenské poradny ke kontrole a konzultaci s lékařem. Na poradně se tak máte možnost seznámit s lékaři, sestřičkami, porodními asistentkami a popřípadě obhlédnout terén :-).  Skvělou možností je vyplnění vstupního dotazníku, který usnadní samotný příjem k porodu, protože informace z dotazníku se předem vloží do PC a následně se jen kontrolují u příjmu k porodu.

IMG 20190418 080121                                                                                                                 


Až žena vyhodnotí, že je správný čas vyjet do porodnice, hlásí se ve 2.patře  na oddělení gynekologie. Nezbytnou součástí příjmu je natočení KTG monitoru, ultrazvukové vyšetření k ověření stavu a polohy miminka  a vnitřní vaginální vyšetření ke zhodnocení porodního nálezu. Během celého příjmu je možné, aby ženu podporoval partner nebo jiná doprovodná osoba a všechny úkony se snažíme provádět s ohledem na pohodlí ženy. V přípdadě, že máte domluvenou spolupráci s jednou ze soukromých porodních asistentek celou péči od příjmu až po předání na oddělení šestinedělí má na starost právě ona. Dle celkového stavu a také podle porodního nálezu se pak domlouváme na veškerém dalším postupu a to buď na přesunu na pokoj (standartní či rodinný) nebo na porodní sál.

IMG 20190418 063056                                                                                                   

 

Ženy si mohou vybrat ze dvou plně vybavených porodních sálů. Všechny pomůcky jsou aktivně využívány a neslouží jen okrasu :-) Při bezproblémovém vstupním vyšetření se ženě ponechává čas a prostor ke všemu co si přeje - k volnému pohybu, k odpočinku, k relaxaci ve sprše, vaně či bazénu atd. Žena je v průběhu porodu aktivně podporována ve změně pozic a pohybu, který usnadňuje průchod miminka  pánví.

Procedury jako např. klystýr, jsou vždy na zvážení samotné ženy.  Osobně mám s využítím klystýru spíše dobrou zkušenost než naopak,ačkolik na internetu kolují různé postoje. Obzvláště v podobě v jaké jej podáváme  - Jedná se teplou vodu, která skrze střevo prohřeje a uvolní i dělohu. Často tak může dojít k posunu na porodním nálezu nebo k posílení kontrakcí. Mnohdy také ženám odpadá  psychický blok v závěrečné fázi, který se občas objeví pokud žena cítí, že není dostatečně vyprázdněná. Vše je však o domluvě přímo na místě a dle pocitu konkrétní ženy.

IMG 20190418 063431                                                                                                                

Žena je podporována ve výběru vhodné pozice pro porod a že je opravdu z čeho vybírat............... Rodit lze prakticky všude, ať už na polohovatelném porodním lůžku, nebo na porodní stoličce, na combitracu, na žíněnce na zemi v poloze na čtyřech, v dřepu, na boku, ve vaně, do porodního bazénu.....možností je opravdu hodně. Jsem ráda, že za celý tým porodních asistentek můžu říct, že podpora porodních poloh je zde běžnou součástí. Není to jen tak na oko, jako na mnohých místech, kde žena sice v I. době může chodit, ale u porodu musí ležet na zádech nebo je v polosedu.

Během porodu probíhá standartní monitoring stavu miminka dle doporučení (1x za 2-3 hod 20 min), natáčet lze v libovolné poloze. Monitor KTG lze používat ve sprše, ve vaně, v leže, v sedě, na míči....zkrátka kdekoli, kde sondy snímají signály od miminka.

IMG 20190418 113815

IMG 20190418 114011

IMG 20190418 114255

                                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

Po porodu se automaticky miminko ihned pokládá ženě do náručí na břicho či hrudník. Pupečník se přestřihuje až po jeho dotepání a i toto ošetření probíhá na těle matky. Při standartních podmínkách nedochází ani k minimálnímu přerušení kontaktku. Na porodním sále žena s miminkem a doprovodem zůstávají 2 hodiny. Během tohoto času dochází ke sbližování, poznávání, mazlení a dříve či později k přisátí k prsu.

IMG 20190723 135607

 

Po 2 hodinách vstává žena do sprchy, aby se mohla upravit  a miminko v doprovodu otce nebo všech, tedy i maminky přechází na oddělení novorozenců k měření odhadem a vážení.  I zde mají rodiče možnost rozhodnout o veškeré péči, která bude miminku poskytnuta a jejich rozhodnutí je plně respektováno(dezinfekce očí, podání vitamínu K, koupání, apod.).

 40402891 2188647104739367 9215387327579291648 n

 

Potom je žena předána na oddělení šestinedělí. Nemocnice má několik standartních pokojů a několik pokojů rodinných. Je zde možnost, aby s ženou po celou dobu zůstal partner(nebo kdokoli jiný) a podílel se tak na péči o miminko hned od začátku. K ruce jsou vždy ochotné sestřičky a to jak z novorozeneckého oddělení tak ze šetinedělí.


IMG 20190418 080417

IMG 20190418 080430

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Porodnice Krnov je pro mě opravdu srdeční záležitostí a všem ženám a rodinám bych přála zažít krásné porody, které díky respektujícímu prostředí tak často vidím. 

 

Věřte, že na tom, jak porodíte a jaký z toho máte pocit opravdu záleží.