Nejčastější otázky o službě porodní asistentky

Často věnujeme mnohem větší úsilí výběru kočárku, postýlky, autosedačky než místu, kde a s kým porodím své dítě.

 

 Jaký je rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou?

Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaný pracovník, který z titulu svého vzdělání a odbornosti pracuje samostatně ve spolupráci s lékařem. Porodní asistentka má celou řadu kompetencí. Mezi hlavní z nich patří péče o ženu ve všech fázích života tzn. Od první menstruace u děvčátek až po menopauzu a starších žen.

Největší část své práce zaměřují porodní asistentky na oblast rodičovství. Patří sem především péče o ženu v těhotenství, příprava na porod, podpora a vedení samotného porodu, péče o novorozence, vše ohledně kojení, péče o ženu a dítě v šestinedělí a vše kolem toho, co Vás napadne.  Porodní asistentka je specialistka na fyziologii porodu a zná mnoho způsobů, jak fyziologii podpořit či udržet, popřípadě včas rozpoznat nefyziologické projevy. Lékař tak přichází a řeší stavy, které už nejsou fyziologické. Jinak jeho specializace není u porodu potřeba.

Práce porodní asistentky je sledovat ženu v těhotenství, sledovat vývoj a růst plodu pomocí manuálního zevního vyšetření, radit s uvolněním vazů a svalů, které vytvoří více místa miminku, může provádět vaginální vyšetření a vyhodnocovat připravenost porodních cest k porodu, speciálním přístrojem sledovat ozvy miminka, popřípadě rozpoznat odtok plodové vody atd. Velkou částí je pak poskytování informací ohledně různých možností a přístupů, kdy si pak žena sama zvolí to, co je jí blízké.

Porodní asistentka se také celoživotně vzdělává ve všech různých oblastech, které s ženstvím souvisí. Často znají řadu alternativních přístupů a možností, jak v těhotenstvím a porodem úspěšně pracovat. Řada porodních asistentek spolupracuje se spřátelenými obory jako je gynekologická fyzioterapie a jiné.

Porodní asistentka může pracovat v plných kompetencích pouze v případě, že má sepsanou smlouvu s danou porodnicí. Pokud smlouvu nemá, vystupuje pouze jako odborný doprovod.

Dula – může, ale nemusí být zdravotník. Každopádně to není zdravotník se vzděláním v oblasti gynekologie a porodnictví. Dula prochází výcvikem, kde získá řadu informací, jak ženu správně v průběhu těhotenství a porodu podpořit. Jedná se o podporu spíše psychickou a pak o pomoc s úlevovými technikami jako je třeba masáž nebo úlevové polohy. Dula NESMÍ provádět žádné zdravotnické úkony tzn. Vaginální vyšetření, vedení porodu a jiné. Dula je u porodu v pozici „kamarádky“, které zná průběh porodu a umí ženě účinně pomoci.

V ideálním případě si žena domluví podporu jak duly, tak porodní asistentky.  Jsou tak pokryté všechny roviny péče a často u porodu vládne velmi pozitivní atmosféra, která má zásadní vliv na výsledek.

Místo, kde chci rodit

Často mají ženy, (někdy hlavně muži) starosti, že do porodnice nestihnou dojet.  Upřímně Vám řeknu, že vzdálenost do porodnice bývá ten nejmenší problém. A to mám bohatou zkušenost s přespolními klienty ( všechny kouty ČR, ale také třeba Slovensko atd).  Přestože převážnou část své péče poskytuji v porodnici v Krnově, vždy máme s klienty i náhradní plány, kdyby šlo vše rychleji.

Průměrná doba porodu u prvorodičky je cca 12–15 hodin, někdy o něco méně, někdy zase o něco více. Nejlepší možností, jak strávit první hodiny je zcela jistě u Vás doma ve vašem pohodlí. Do porodnice se ideálně odjíždí s opravdu rozběhlým porodem. Ovšem do cca 3 cm porodního nálezu si to vaše tělo může ještě rozmyslet a porod zastavit.

Pokud si žena není jistá, kdy přesně odjet má možnost využít konzultační návštěvy své porodní asistentky, která ji vyšetří, zkontroluje miminko a poradí, kdy nejlépe odjet a kam.

Jak nejlépe vybrat porodnici?

Nejlepší pro správný výběr je uvědomit si své priority. Každá porodnice nabízí trochu jiný přístup a jiné možnosti. Já to nejvíce  vnímám na počtu přítomných zdravotníků u samého porodu a na nezbytných intervencích.

 Porodnici Krnov jsem si před lety vybrala jako pracoviště nejvíce nakloněné přirozenému způsobu porodu a mající mnohaleté zkušenosti. Je zde možné využít k relaxaci porodní vanu, bazén či sprchu. Je možné rodit v libovolné poloze, ať už na polohovatelném lůžku, na porodní stoličce, na matraci na zemi nebo právě do vany či bazénku. Automatikou se stává nejen podpora změny poloh a využití aromaterapie a olejů, ale také nahřívání hráze a důkladná ochrana před porodním poraněním.

Samozřejmě i porodnice Krnov je  stále “nemocnice” se svými pravidly, jako je třeba monitoring stavu miminka během porodu. Dle předpisů se monitoring provádí 1x za 2-3 hodiny, ale jelikož má porodnice Krnov bezdrátové sondy, není žena nijak zásadně omezená v poloze či pohybu. Může tak klidně ležet ve vaně, sedět na míči ve sprše nebo třeba ležet na boku.

Po porodu se v Krnově miminko hned přikládá ženě na břicho, kde zůstává bez rušení celé 2 hodiny na porodním sále. Následně je možné miminko na chvíli předat tatínkovi, kdy se žena rychle osprchuje a čistě oblékne. Za normálních okolností nedochází k žádnému odloučení rodičů a miminka.

Bohužel zatím ne každá porodnice a ne každý zdravotník podporuje porod jako přirozenou záležitost ženy.  A velice nerada přihlížím často škodlivým praktikám, jako je tlačení na zádech na povel, preventivní nástřihy hráze, odloučení novorozence kvůli ošetření pupečníku atd.

V čem spočívá služba porodní asistentky?

Jak je napsáno i v popisu služeb, skládá se tato služba ze dvou částí. 1.částí je tzv. POHOTOVOST. Je v trvání od 37.tt. – do porodu. Žena má neomezenou možnost 24 hod denně konzultovat svůj stav, nejasnosti či potíže s porodní asistentkou po telefonu. Žena i pár jsou klidnější, že to není „jen na nich“ a mohou se více uvolnit. Samotný DOPROVOD K PORODU začíná, když se žena rozhodne odjet do porodnice (ideálně s rozběhlým porodem). Podle porodního nálezu potom ženu provázím celým porodním dějem, poskytuji jí podporu, uklidnění, rady, pomoc s polohami a pohybem a na závěr asistuji u samotného porodu, kdy chytám miminko. V ideálním případě je tak u porodu žena s partnerem, já jako porodní asistentka a 1 sestra z novorozeneckého oddělení. Často nebývá nutností, aby byl přítomen lékař. Cílem mé práce je, aby na konci porodu byla žena i miminko v co nejlepší kondici, pokud možno bez zbytečných zásahů, které narušují přirozenou dynamiku porodu. Po porodu s ženou zůstávám na porodním sále 2 hodiny u bondingu a poté moje služba končí.

To, kdo Vám u porodu pomáhá se jeví jako hodně zásadní. Pokud je žena klidná a důvěřuje své průvodkyni, často rodí krásně ve své síle a důvěře.  V nemocnici je ovšem nevýhoda častého střídání personálu.

Jako komunitní porodní asistentka jsem s rodinami dále v kontaktu i v průběhu šestinedělí, kde poskytuji rady a pomoc přímo u Vás doma. Mnoho rodin tak zažilo krásné a klidné šestinedělí bez stresu, že dělají něco špatně.

Další časté otázky budu průběžně doplňovat