Těhotenská poradna s porodní asistentkou

Při zvažování všech okolností během těhotenství a porodu a také při výběru péče je třeba si uvědomit, že je to stav, který se opakuje možná  jednou, možná jen párkrát za život. A protože se všechny stále učíme, můžeme později při vlastním zpětném hodnocení těhotenství nebo porodu dojít k tomu, že něco šlo udělat lépe a něco třeba vůbec nedělat....

Mnoho žen často říká: „kdybych předtím věděla, že je i taková možnost…a proč mi nikdo neřekl.....proč to v nemocnici nedělají..."                                                                                             

                                                                                   Těhotenská poradna – odvozeno od slova radit, ale také naslouchat.

 

Jistě jste si také prošla klasickou gynekologickou prohlídkou, kdy většinou déle čekáte v čekárně než potom trvá samotná prohlídka. Bez dlouhých řečí nebo vysvětlování se udělá ultrazvukové vyšetření, vaginální vyšetření, vše je zkontrolováno, všechny hodnoty jsou správně změřeny,úkony naúčtovány pojišťovně a nashle za měsíc na další kontrole.

DSC 4581 Renata foltysova

 

Ale kde je prostor pro otázky? Kde je prostor pro povídání o pocitech, strachu a obavách. Kde jsou rady, jak to lépe zvládnout?

A jak taková poradna s porodní asistentkou může vypadat? 

Trvá většinou kolem 60 minut. Zdá se to dlouhé, ale věřte, že někdy ani nestíháme dodržet čas....

Porodní asistentka a lékař gynekolog/porodník tvoří ideální spolupracující tým v péči o těhotnou ženu. Porodní asistentka je specialistkou na fyziologický stav a umí ho efektivně podporovat. Při své práci používá všechny smysly, jako je pohled, hmat, sluch a vnímá ženu jako celek, nejen jako těhotnou dělohu.  Díky zkušenostem dokáže s maximální přesností svýma rukama a dotykem určit polohu miminka, množství plodové vody, ale třeba i relativně přesně odhadnout váhu miminka tak, jak se to dříve dělávalo. A samozřejmě i rozpoznat, když něco není tak jak má být a v tom případě předá ženu do péče dalšího odborníka - lékaře.

Lékař tak během těhotenství provádí pouze nutná měření, aby potvrdil, že je stav fyziologický. Samozřejmě díky zobrazovacím metodám a modermím přístrojům máme řadu možností, které nikdy v historii nebyly a proto umí včas odhalit neobvyklý stav, který může nastat a také ho skvěle vyřešit. Ničeho bychom však neměly zneužívat a i s moderní péčí by se mělo zacházet rozumně a v potřebné míře. Proto děkuji všem respektujícím gynekologům, kteří mají stejný názor.

DSC 4651 Renata foltysova 

 

  • Přivítání, seznámení – bez toho to nejde

S porodní asistentkou máte jistotu individuálního přístupu. Protože se stýkáte mnoho týdnů už v těhotenství, je třeba si vybrat tak, abyste si názorově i lidsky vyhovovaly tzv.“sedly“. Osobní a vstřícný přístup jednoho pečovatele napomůže ženě sdílet své pocity i obavy a umožní ji se beze strachu ptát i na ty nejintimnější záležitosti, které by lékaři nikdy neřekla. Porodní asistentka je tu pro Vás v každém okamžiku, aby vyslechla a podpořila.

 

  • Představy, možnosti

Během dlouhých rozhovorů se bavíme o všem možném, co se kolem těhotenství, porodu i šestinedělí točí a mnohdy i o dalších věcech. Nejde o žádnou jednostrannou přednášku, spíše o "lazení názorů". Není zde tabu žádné téma, tedy ani strachy z porodu, z bolesti, z neznáma.

 A právě porodní asistentka, která se této problematice věnuje denně Vám poskytne uklidnění, informace, náhled na možnosti nebo vlastní zkušenosti, jak se dá situace řešit. Kdo nezná možnosti, jako by žádné neměl. A tak se díky novým informacím budete rozhodovat snadněji a zůstane Vám potřebná energie na budování klidu. Probíráme i porodní plán a vysvětlujeme si, co který bod znamená. Je velký problém, pokud je plán stažený z internetu a sama žena ani neví proč úkony vlastně chce či nechce. 

 

  • Anamnéza ženy a rodiny

Součástí povídání je i zjištění celkového zdravotního stavu ženy a její nejbližší rodiny. Právě komplexní pohled na zdravotní stav rodiny může pomoci odhalit a předejít různým pozdějším potížím, ale také naplánovat další péči. Pokud porodní asistentka dobře zná zdravotní stav ženy, umožňuje to efektivnější spolupráci s lékaři a dalšími členy zdravotnického týmu. V ideálním případě porodní asistentka spolupracuje s obvodními gynekology a zná personál okolních porodnic. Dokáže tedy poradit i s výběrem místa k porodu dle vašich preferencí.

 DSC 4798 Renata foltysova

  • Stav těhotenství

Porodní asistentka je schopná kompletně zhodnotit stav těhotenství, prospívání miminka, určit jeho polohu, odhad váhy, množství plodové vody, a to vše jednoduše svýma rukama a krejčovským metrem. Všechny tyto informace získá díky jemným hmatům a měřením na bříšku, které zároveň působí jako příjemná masáž a kontakt s miminkem. Všechny tyto dovednosti porodních asistentek a lékařů se s příchodem přístrojů skoro vytratily a je to škoda. Naštěstí se alespoň mezi komunitní porodní asistentky toto umění vrací a péče tak získává úplně jiný rozměr.

 

  • Celkový stav ženy

Důležitou součástí poraden je samozřejmě i celková kontrola zdravotního stavu ženy. Měří se krevní tlak, kontroluje se moč na přítomnost příměsí, sledujeme tvorbu otoků, křečových žil nebo hemeroidů. Na vše se snažíme najít vhodné řešení či radu.

 

  • Strava a životní styl

Strava je alfou a omegou celkového zdraví a pohody. Těhotenství bývá nejčastěji období, kdy téměř každá žena o něco více přemýšlí nad tím, co do svého těla dává.  A ne vždy je snadné se v problematice orientovat. Internet i televize jsou plné reklam, které můžou být matoucí. A některé potraviny nebo vitamínové doplňky dokonce nevhodné. Těhotná žena potřebuje dostatek kvalitních a čerstvých potravin, aby mohla svoje tělo připravit na velké finále. Správné stravovací návyky se rozhodně vyplatí i v období šestinedělí, kdy kojení odčerpává mnoho živin i energie.

Samotnou kapitolou je potom životní styl. Zdravý pohyb v těhotenství podpoří nejen dobrou náladu, vyčistí hlavu, ale také pomůže ke snížení napětí ve všech svalových skupinách, ale také ve fasciích a vazech – tyto všechny struktury mohou mít zásadní vliv na polohu miminka v děloze a tím i na délku a průběh porodu. Porodní asistentka Vám ukáže jaké aktivity jsou pro Vás vhodné, omrkne napětí ve svalech a případně doporučí vhodnou terapii k případným nápravám.

 DSC 4785 Renata foltysova

  • Vyšetření a spolupráce

I v porodnictví by mělo platit, že základem je spolupráce. Spolupracovat by měli lékaři, kteří pracují jako obvodní gynekologové, stejně tak porodníci, nemocniční i terénní porodní asistentky. V ideálním případě, je žena celé těhotenství v péči jedné porodní asistentky, která průběžně vše kontroluje. Ale i přesto chodí na základní kontrolní prohlídky, odběry krve a základní ultrazvuky k lékaři (ve 12.,20.,32., týdnu). V případě, že se během těhotenství neobjeví žádná zdravotní odchylka u matky nebo dítěte, je možné, aby žena nadále zůstala v péči porodní asistentky. Při jakýchkoli potížích zjištěných v těhotenství nebo i u porodu je okamžitě informován lékař, který péči přebírá.

 

  • Příprava na porod

Ženy volí různou kombinaci, jak se na samotný porod připravit. Velmi doporučuji těhotenské cvičení, které je spojené s přednáškami na konkrétní témata. Nejen, že se ženy dozví vše, co potřebují, ale sdílí svoje zkušenosti a pocity v širším kruhu a vidí tak, že v tom nejsou jediné.

Během poradny v soukromí vždy opakujeme vše, co ženu zajímá. Především u žen, které rodí poprvé a mají větší obavy, zda vše poznají, jak mají, probíráme, kdy odjet do porodnice a případnou možnost vyšetření ženy u ní doma, aby neodjela zbytečně brzy, probíráme věci, které mohou narušit přirozený vývoj porodního procesu, říkáme si o tom, kdo bude mít jakou roli a v čem jí právě podpora porodní asistentky pomůže, jak správně podpoří první okamžiky s miminkem, jak o něj pečovat a jaké pomůcky pořídit, vše ohledně kojení atd atd. je toho opravdu mnoho.

Žena dostává jednotné informace a sama si tak volí, co by pro ni bylo ideální. Protože neexistuje jeden jediný návod na správný porod.

DSC 4828 Renata foltysova

 

  • Plán další schůzky

Po zakončení poradny se zodpoví poslední dotazy „mezi dveřmi“ , které ještě ženu napadnou.  A domluví se další termín schůzky, aby všem pohodlně vyhovoval.

 

 Jaké má tato péče výhody?

Velká výhoda tohoto typu péče je, že se ženy opravdu uvolní a napojí. Často sdělí všechny své myšlenky a strachy, které by jinde neřekly a velice se jim uleví, že mají někoho, koho se mohou ve dne v noci ptát, kdyby potřebovaly. Přístup je velmi individuální, což je výhoda pro všechny ženy, které berou těhotenství a porod jako významnou, ale intimní záležitost svého života.

U všech schůzek může být i partner. Mnohdy je to totiž právě on, kdo potřebuje ujištění, že jeho žena není praštěná, ba naopak, že si vybrala tu nejlepší možnou péči, aby všechno dopadlo dobře. Velmi totiž záleží na síle myšlenky. A pokud neustále dostáváme podněty k tomu bát se a strachovat můžeme si nechtěně sami uškodit.

 

Vybírejte si svou péči a svoje poskytovatele stejně dobře, ne-li lépe jako kočárek a vybavení pro miminko. Protože špatný kočárek se dá vyměnit….špatný zážitek už hůř.

DSC 4542 Renata foltysova

 

Zde odkaz na studii, která porovnává přínos primární péče porodní asistentky s dalšími druhy péče.

Odkaz na studii

Nejen, že je péče porodní asistentky u nízkorizikových těhotných žen levnější a efektivnější, ale zásadně klesá nutnost medicínkých intervencí a zásahů, žena je klidnější a uvolněná.