Jídelníček kojící matky v šestinedělí

Na internetu ale i v knihách kolují různorodé představy o tom, jak a co by měla kojící žena jíst, aby měla potřebné živiny pro sebe i miminko. Dost často se shodnou v jednom, že by strava měla být zdravá. V šestinedělí je třeba hlavně spoléhat na zdravý rozum a nic nebrat jako dogma. Každá jsme totiž úplně jiná. Zvolte si takovou cestu, která Vám i miminku bude nejvíce vyhovovat. V otázce vhodné stravy ve všech obdobích kojení se můžete obrátit i na svou porodní asistentku.

1. Přístup – v jídle se neomezujte

Pro někoho více než dobrá zpráva. Tento přístup doporučuje zdravý, pestrý a vyvážený jídelníček.  I při dlouhodobém kojení je zajištěn dostatečný příjem živin a je snadno udržitelný. Platí zde pravidlo, že jíst můžete víceméně cokoli, co máte ráda.

 bread 2796393 1920

Často se doslechnete, že luštěniny, zelí nebo třeba brokolice mohou nadýmat. Tento problém se týká pouze vašich střev, nikoli krve, ve které kolují živiny a ze které se tvoří mléko. Takže vaše dítě by nemělo mít více prdíků než má normálně, i když tyto potraviny sníte.

Stejně tak se můžete lecos doslechnout i o česneku. Česnek sám o sobě děti nenadýmá, může však ovlivnit chuť mléka.  V různých kulturách po celém světe jedí ženy jak jídla s česnekem, tak třeba pikantní pokrmy a jejich děti žádné výrazné problémy nebo koliky nemají.

Pokud vaše dítě pláče, může tak tomu být z různých důvodů. Je velice snadné ukázat na viníka v podobě „zlého jídla“, ale ne vždy je to příčina problému. Je třeba se na okolnosti pláče dívat ze širšího pohledu – únava, potřeba být v blízkosti mámy, příliš mnoho podnětů apod. Pokud si nejste jistá, kde je problém, poraďte se se svou porodní asistentkou.

 

Možná se ptáte, jak přistupovat ke stravě, pokud máte v rodině potravinové alergie?

Pokud vy nebo někdo z rodiny trpí alergiemi nebo citlivostí na alergizující látky, určitě není řešení preventivně všechno vyřadit. Obecně platí, že se řeší až skutečně vzniklý problém. Pravděpodobnost, že vaše miminko bude mít hned od narození intoleranci na určité potraviny je malé, asi 1-2%. Nejčastěji se objevuje reakce na kravskou bílkovinu.

Pokud jste však přesvědčená, že určité jídlo vyvolává dítěti potíže, zkuste ho na pár týdnů vynechat, abyste viděla, jestli dojde ke zlepšení. Pamatujte, že to co jíte může ovlivnit vaše mléko během 4-6 hodin.

 

Vyvážený jídelníček doporučuje i výživová poradkyně Margit Slimáková – Zdravý talíř

 

2. Přístup – udělejte v jídelníčku jen drobné úpravy

Tento přístup je kompromisem mezi 1. a 3. variantou. Zařazujeme sem stravu vyváženou a zdravou a vašemu tělu známou, ideálně výhradně z lokálních zdrojů. Autoři zde doporučují na čas vyřadit nadýmavou zeleninu – zelí, květák, brokolice, kedlubny. A pomalu je zpět zařazovat ve 2.-3. měsících dítěte.

 vegetables 1085063 1920

3.přístup – vyřadit vše, co je potencionální hrozbou

Tento přístup je nejextrémnějších a velice obtížně dlouhodobě udržitelný. Sice je veden dobrým úmyslem vyhnout se všem zažívacím problémům, ale často vede k velké úzkostlivosti maminek. Při velké selekci potravin pak žena nemá dostatek živin a energie, bývá unavená a netrpělivá, což se na náladě miminka může podepsat mnohem více. Jako porodní asistentce mi tento typ stravování nepříjde šťastný.

Nikdy tedy nelze doporučit jeden jediný stravovací směr. Z vlastní zkušenosti se nic nemá přehánět. Existuje celá řada miminek, které bez problému tolerují veškerou stravu, ať už cibuli, česnek, čerstvé pečivo apod. A pak jsou děti, které začnou tyto potraviny tolerovat během několika prvních měsíců.

 

Někdy však potíže s trávením, časté koliky a neutišitelné miminko má příčinu někde jinde. Více o Kiss syndromu

 

A teď trochu konkrétně

Polévky – polévka je grunt a málokdy to platí tak moc, jako v šestinedělí, zvláště pak v prvních dnech po porodu, kdy je fajn jíst lehká, teplá a posilující jídla. Neocenitelnou polévkou právě v šestinedělí je silný slepičí nebo hovězí vývar. Polévka nejen zahřeje, ale dodá tekutiny a minerály a opravdu vlije sílu do celého těla. Tím spíše, že i konzumace třeba z hrnečku je možná i v posteli při kojení.

soup 1503117 1920

Každá šestinedělka by si měla zajistit donášku poctivého domácího jídla, aby u vaření nemusela ztrácet svoji energii. Veškerá energie je třeba k péči o miminko a kojení.

Nápojedostatek tekutin je základ pro tvorbu mléka. Kojící čaje je třeba prokládat čistou neperlivou vodou v množství 1,5- 3 litry za den.